Cíle účastníků kurzu nám už vzájemně jsou známé. Rovnou se proto pouštíme do vlastní diagnostiky, jejímž záměrem je především zpřesnit stanovené cíle a ukázat, jak reálné ve skutečnosti jsou. Pavlína Dostalíková nás rychle seznamuje s pravidlem „Co funguje mně, nemusí fungovat tobě“ a já, po diskuzi řešící různé DNA diagnostiky tělesných typů, diagnostiky dle krevní skupiny a další, které si lidstvo a aktuální trendy dokáží vymyslet (upřímně mi z nich šla hlava mírně kolem), dávám lektorce za pravdu.
Pokračujeme rozborem našich vlastních tělesných hodnot, které nám byly hned ráno po příchodu naměřeny (nalačno) na přístroji InBody 230, který je v NutriCentru k dispozici. Tento konkrétní přístroj měří pomocí metody bioelektrické impendance. V překladu to tedy znamená, že se postavíte na plošinku, chytíte do rukou dvě „madla“ a přístroj se skrze elektrické impulzy vysílané do těla o vás během pár vteřin dozví více, než jste o sobě doposud mohli zjistit.
Kromě „standardních“ metrik typu – váha či BMI (BMI = váha v kg : výška2 v metrech) vám změří například také vaše míry, množství tuku, vody a svalů v těle se zaměřením na jednotlivé segmenty (nohy, ruce, trup). Díky tomu můžete třeba odhalit i své dysbalance a zaměřit se na ně. Dále vám sdělí také obsah minerálních látek a proteinů v těle či tzv. viscerální (útrobní) tuk, který se hromadí v útrobách břišní dutiny a může dokonce prorůstat do jiných orgánů a zhoršovat celkový zdravotní stav. Z naměřených hodnot se tak dá zcela jistě vycházet při tvorbě vhodného jídelníčku a stravovacího režimu.
Během naší diskuze nad hodnotami v návaznosti na úpravu stravovacích návyků mě zaujal názor lektorky: „Podvýživa škodí stejně jako nadváha. Avšak i mírná nadváha přibližně do BMI 28 je zdravá. Takoví lidé se zpravidla dožívají nejdéle. Nejhorší jsou však tzv. jojo efekty (rychlé výkyvy +/- v hmotnosti člověka, pozn. red.). Hubnutí s jojo efektem je stejné jako šetření penězi – najednou se vám sníží příjem a vy žijete od výplaty k výplatě, dokud se nenaučíte šetřit; jakmile vám zase přidají, šetřit stejně nepřestanete. To stejné se děje s ukládáním tuku v těle. Tělo zkrátka šetří na horší časy.“.
Jedno drobné, avšak užitečné, doporučení na závěr:
Pokud sami nejste s vaší váhou spokojeni, zkuste, než se vydáte hledat pomoc za odborníkem, nejprve podrobně sledovat váš jídelníček jako východisko vaší práce na změně stravovacích návyků. K dispozici máte například volně dostupnou aplikaci www.kaloricketabulky.cz, kterou nám Pavlína Dostalíková sama doporučila.
Osobně musím říci, že i jediné setkání celého kurzu pro mě bylo přínosné. Oceňuji zejména praktický přístup lektorky ihned od počátku lekce zahrnující jak vlastní diagnostiku a její rozbor, tak velmi otevřené sdílení zkušeností a názorů na problematiku. Ačkoliv Pavlína Dostalíková sama aktivně působí také jako poradkyně zdravé výživy, neměla jsem z jejího přístupu pocit žádného nátlaku ve prospěch toho či onoho přístupu či diagnostické metody. Naopak jsem nabyla dojmu svobodné volby a rozšířila si představu o dostupných možnostech na trhu. Zároveň jsem si odnesla řadu užitečných dílčích podnětů, které mi, jak doufám, pomohou nadále ve směřování ke zdravému životnímu stylu – bez únavy či zdravotních neduhů.
Zjistěte si více podrobností o Rekvalifikačním kurzu Poradce pro výživu.
Pokud hledáte odbornou pomoc při sestavení jídelníčku, případně byste se rádi nechali sami diagnostikovat přístrojem InBody, klikněte pro více informací.