Žijeme v době velmi překotných změn. Lidská práce je v mnoha oblastech nahrazována stroji a automaty. Mění se požadavky na vybavenost člověka pro pracovní trh přítomnosti a budoucnosti. Ty hlavní změny spočívají v přesunu od poslušnosti k osobní odpovědnosti a samostatnosti, od rutiny k tvořivosti, od vnějších pobídek k vnitřní motivaci.
Člověk se tak opět stává člověkem, který má své prožívání, svoje pocity a emoce a také své lidské potřeby, které tvoří jeho skutečnou vnitřní motivaci. K hlavě se tak opět přidávají schopnosti těla, jakými jsou intuice, empatie a mimo pojmová inteligence.
Komunikace, která usnadňuje dorozumění, pracuje velmi důsledně s fakty a popisy místo pestrobarevného hodnocení, které je živnou půdou pro nejrůznější domněnky, a tím často i pro obranné reakce a konflikt.
Lidé úspěšní v komunikaci mají schopnost aktivně naslouchat, vnímat lidské potřeby a brát na ně jasný zřetel při zadávání úkolu i při jeho průběžné kontrole. Jejich každodenním neocenitelným pomocníkem je zpětná vazba, která je dostatečně konkrétní, upřímná, jasná a vedená s plným respektem k druhé lidské bytosti. Současně dokáží vytvářet dohody místo strohého zadávání úkolu.
Základem úspěchu komunikace v 21. století je tak schopnost pracovat vědomě s vlastní pozorností a udržovat v rovnováze zaměření na výkon a pracovní výsledky se záměrem tvořit vyrovnané mezilidské vztahy, jejichž kvalita ve většině případů určuje míru angažovanosti lidí. Mnohé výzkumy ukazují, že nejlepší a největší výkony podávají lidé, kteří nacházejí ve své práci jasný smysl a jsou spokojeni ve vztazích na svém pracovišti.