Nenásilně nabídneme klientovi svou přítomnost, vybídneme jej jednoduchými otázkami ke sdílení.
Příklady vět: „Vidím, že se něco děje. Domnívám se, že současná situace v tobě něco vyvolala a já bych potřeboval vědět, o co jde. Můžeš mi o tom něco říci? Co se stalo? Řekni vše, co bys potřeboval říci“.
S klientem probereme možnosti, které dává formát našeho setkání, citlivě informujeme o hranicích pomoci.
Příklady vět: „Jak to bude vypadat, když budeš „v pohodě?“ K čemu bychom mohli dojít v průběhu našeho rozhovoru? Co bys potřeboval? Mám dojem, že tato záležitost je hodně zraňující, asi přesahuje možnosti řešení tady“.
Výstupem z této fáze je rozhodnutí, zda krizová intervence je v současné chvíli dostačující nebo je třeba další pozornosti z naší strany.
Frekventanti kurzu krizové intervence se často s nově nabytými dovednostmi chtějí stát „zachránci veškerého světového blaha“, zároveň se mohou objevit témata, která překračují meze účinné a bezpečné amatérské krizové pomoci. A zde je potřeba do rozhodování vtáhnout klienta.
Pojmenuj, co se bude dít dál, jaké kroky uděláš ty a jaké klient, jak bude vypadat pracovní den, týden, měsíc. Jde o sumarizaci a zjednodušení následných kroků.
Krizová intervence je kouzelným nástrojem. Pomáhá nám udržovat vztahy, může nám pomoci udržet zaměstnance. Vysílá jasný signál, že nám jde jednoznačně o člověka. Navíc během KI nepřebíráme odpovědnost za štěstí člověka, jsme průvodci, kteří umožňují zorientování se v akutním problému. A také si můžeme dovolit chyby.
Mějme co možná nejméně důvodů krizovou intervenci poskytovat, a zároveň mějme co možná nejvíce jistoty, že jakýkoli postřeh zdravého selského rozumu vyjádřený slovy směrem k zasaženému člověku je účinnější než lhostejnost.