Mám to štěstí, že s danou firmou pracuji dlouhodobě a tak vím, že podněty nezapadly. Že se kroky kupředu dělají a věci se mění. Návrh s tykáním se odstartoval už na samotném workshopu.
Ale vraťme se k otázce, která zazněla v závěru poradního kruhu. Proč tohle sdílení nezafunguje na běžné firemní poradě? V čem je síla a kouzlo facilitace? Facilitare je pojem z latiny a znamená ulehčovat, učinit to lehké. V našem kontextu jde tedy o ulehčování procesu diskuse tak, aby diskuse efektivně proběhla a aby účastníci diskuse získali výstupy, kvůli kterým se sešli.1
Facilitátor je pak nestranná, neutrální a nehodnotící osoba, která díky těmto vlastnostem může pomoci nastavit bezpečné prostředí a umožnit dialog ve skupině rovnoměrně všem stranám. A tady je zakopaný pes.
Právě ona nestrannost a neutralita je pro člověka zevnitř největší a někdy také nedosažitelnou výzvou. Pokud je součást procesu, který ve firmě běží, těžko si udrží potřebný nadhled. Má tam své vztahy a své názory. Z toho je jen velmi těžké odejít. Někdy by toho byl i schopen, ale jsou zde kolegové, kteří člověka z dané role nepustí.
Tam, kde čekají firmu nelehká rozhodnutí, je lepší si pozvat člověka zvenčí, který pomůže s procesem debat a tříbení názorů. Facilitaci je také možné využívat jako nástroj k řízení a rozvoji lidí. Jde trénovat a pro mnoho manažerů to může být dovednost k nezaplacení.
Například tehdy, kdy jsou cílem setkání osobní aspekty, jako je lepší vzájemné porozumění, zvýšení vzájemné tolerance, řešení probíhajících konfliktů. Nebo naopak když potřebujeme na věcné rovině dojít ke konkrétní dohodě, k praktickým výstupům, akčnímu plánu…
A co ještě můžeme díky facilitaci, poradnímu kruhu a sdílení získat? Lidé se učí větší trpělivosti a schopnosti naslouchat. Mohou se rozpustit obavy z otevřenosti, zvýší se vzájemná důvěra a rozvíjí se schopnost dávat upřímnější zpětnou vazbu. Je to cesta k větší spokojenosti a na tu se dnes vyplatí vydat.
1 Facilitace, Aleš Bednařík, (Aisis 2008)
Další inspirace:
Cesta, která vzniká chůzí, Julie Diamond and Lee Spark Jones, JEŽEK 2015
Cesta poradního kruhu, Jacka Zimmerman a Virginie Coyleová, DharmaGaja 2016