Pravidelná (a častá!) setkání s jednotlivci podporují vzájemnou důvěru, zajišťují předání zpětné vazby a sdělování vzájemných očekávání. Zamezují situaci, kdy vedoucí předává pouze negativní zpětnou vazbu, a utvrzují zaměstnance v tom, že je pro společnost důležitý a vykonává dobrou práci. Nespoléhají na formální půlroční nebo roční hodnotící pohovory – ty samy o sobě spokojenost zaměstnance nezvýší. Umožňují identifikovat i potenciální problémy a zajistit jejich efektivní řešení.
Dejte najevo své uznání, když je to třeba
Ocenění mimořádných výkonů je potřeba provést co nejdříve. Vedoucí dokáže aktivně vyhledávat, za co pracovníka ocenit, a předávat pozitivní zpětnou vazbu ve správný čas. Posiluje v zaměstnanci angažovanost a vědomí, že jeho úsilí má smysl a je ve své práci úspěšný.
Říkejte lidem v předstihu o změnách, které je ovlivní
Neustálé změny pohánějí firmy vpřed, pro řadové zaměstnance jsou ale často těžko pochopitelné, a proto je bojkotují nebo přijímají s nevolí. Vliv takových změn na spokojenost zaměstnanců je jasně negativní. TWI Job Relations učí vedoucí, jak své podřízené na změnu připravit a předcházet tak problémům s ní spojeným. Přímý nadřízený dokáže skvěle odhadnout, jaká bude reakce jednotlivců na změnu, a učí se s těmito reakcemi pracovat, případně jim předcházet.
Využijte co nejlépe všechny schopnosti člověka
Vedoucí dosahuje výsledků prostřednictvím svých lidí, a tak by měl dokázat identifikovat silné stránky jednotlivců – jejich využitím totiž zlepší i své výsledky. Navíc jeho lidé budou opět spokojenější – budou dělat to, co je baví a co jim jde. Dobrý nadřízený zná schopnosti svých podřízených a umí vytvářet prostor pro jejich další rozvoj.
Systematické využívání těchto čtyř jednoduchých principů v denní praxi vedoucího pracovníka spolu se strukturovaným přístupem k řešení problémů na pracovišti podle metodiky TWI Job Relations mají nezpochybnitelně pozitivní vliv na spokojenost zaměstnanců. Úspěch metodiky spočívá v zapojení všech úrovní vedení (od top managementu až po prvoliniové vedoucí) – pak dokáže viditelně změnit atmosféru na pracovišti a ruku v ruce s ní i snížit fluktuaci a zvýšit výkon celku díky zvyšování výkonu jednotlivců.
Najednou se mluví o lidech
Po devíti měsících od začátku implementace v jednom z provozů velké výrobní firmy se kromě měřitelných ukazatelů jako snížení fluktuace o 30 %, snížení počtu zaměstnaneckých stížností o více než 40 % a zlepšení hodnocení přístupu vedoucích (výsledky 360° zpětné vazby) změnila i nálada řadových pracovníků.
Jeden z nich (dlouholetý zaměstnanec) ji spontánně zhodnotil: „Nevím, co se tady ve firmě stalo, ale po letech, kdy se tady mluvilo jen o výsledcích, se najednou mluví o lidech. A je to moc pozitivní změna.“
A kdo je Employee Happiness Manager ve vaší společnosti?