Co všechno můžeme dělat jinak? Jak jinak druhé vést a motivovat, když si už nevystačíme s tradičním managementem? Právě na to odpovídá doktor František Hroník, uznávaný odborník v oblasti lidských zdrojů, v rámci příjemného Business Brunche agentury Motiv P. Tématem těchto květnových setkání bylo právě: Jak to dělat jinak aneb Otočte svou loď.
V komorním prostředí plzeňského Divadla Dialog začala diskuse o delegaci, motivaci a obecně vedení týmu zajímavým příběhem již zmíněného Davida Marqueta. Ten dokázal z nejhůře hodnocené flotily o 135 mužích na stometrovém prostoru ponorky udělat několikrát po sobě nejlépe hodnocenou posádku. Pod jeho vedením si najednou podřízení uvědomili, že nechtějí odcházet, že každý ví, co má dělat, a každý se může spolehnout nejen sám na sebe, ale i na kolegy.
„Jsi odměněný, pokud nejsi potrestaný," stojí v knize zmíněného lídra.
A co všechno musí takový správný lídr splňovat? Musí umět lidi delegovat, znát výhody empowermentu, motivovat svůj tým, dát veškeré práci smysl, a v neposlední řadě být charismatický, což se asi jako jediné dá naučit stěží.
Na problematiku práce v týmu nahlížel doktor Hroník z vícero úhlů pohledu. Do kontrastu Davida Marqueta, který dokázal ovlivnit skupinu pracovníků natolik, že byli nejlepší i po jeho odchodu z funkce, dal příklad významného manažera automobilového průmyslu Lee Iacoccu. Ten sice restrukturalizoval společnost Chrysler, po jeho odchodu se ale zas objevila v problémech.
Pro správné fungování týmu je třeba vysoké míry autonomie členů, kteří potřebují vědět co, a hlavně JAK, dělat.
„Když nedělám chyby, držím opatrnost," okomentoval doktor Hroník a pokračoval s doporučeními od Davida Marqueta.
Zde jsou některá vybraná:
-
Vytvářejte lídry, nikoliv následovníky.
-
Dívejte se za horizont a myslete od konce.
-
Udělejte něco jinak, použijte jiný úhel pohledu (změna perspektivy).
-
Nedovolte delegování směrem nahoru.
-
Problémy řešte v místě vzniku a pravomoci přesouvejte tam, kde vznikají informace.
-
Zapojte lidi, aby byli součástí řešení, nikoliv problému.
-
Ihned oceňte, nic není samozřejmé.
Přidán byl i další rozměr toho, že lze změnit přístup z Bosse na tzv. Unbosse, tedy změnit přístup z „moci nad" na „moc k", což spočívá v neformální autoritě, v objevu silných stránek jedince a jejich podpora. „Mohou být všichni lídři?" ozval se dotaz z publika. „Ano," odpověděl doktor Hroník. „Můžete být lídrem sám sobě," dodal.
Kurz prokládala krátká praktická cvičení ve skupinkách, nechyběly ani ukázky z různých filmů a jejich přesah do tématu vedení a delegování, o čemž účastníci mohli vzájemně diskutovat, jak bylo libo.
Došlo také na tolik probírané téma age managementu a problematiky nově nastupujících generací. Respektive na možné konflikty s těmi staršími.
„Můžeme skutečně očekávat model toho, že se ve vedoucí funkci budou čím dál častěji objevovat mladší, a jejich podřízení budou značně starší," okomentoval doktor Hroník.
Business Brunch s Motivem P vás nikdy nebude nudit, protože si každý účastník přijde na své. Na daný problém je totiž nahlíženo z mnoha úhlů pohledů, navíc vedoucí kurzu František Hroník je ochoten poradit, pomoct a diskutovat se všemi účastníky.
Stejná akce se uskutečnila také v Hradci Králové, Ostravě, Brně, Praze a Bratislavě. V září a v říjnu letošního roku bude Motiv P pořádat Business Brunch na téma „Člověk pánem virtuální reality a dalších technologií“.