Edika, Brno, 2016
V knížce naleznete 101 básniček a velký počet doprovodných her, jejichž cílem je rozvíjet dětské myšlení skrze poezii, češtinu a jazyk obecně. Všechny přetékají do okolního světa a okolní svět se vlévá do nich, což dokládají ilustrace, které si svým pestrobarevným jazykem s básničkami povídají. Povídat si však mohou i sami čtenáři. Rodiče, prarodiče, starší sourozenci, učitelé, vedoucí kroužků, zkrátka každý dospělý v této knize nalezne za básničkami rozesety náměty, jak si s dětmi nad verši a nad obrázky pohrát a něco dalšího se dozvědět, ochutnat, prožít a třeba i domyslet, napsat nebo nakreslit po svém. Knížka pomáhá dětem v uvolněném tempu trénovat výslovnost, ale také představivost. Je určena nejen dětem od 5 do 12 let, ale všem generacím, které se nad ní mohou setkávat.
Argo, Praha, 1995
Svérázná knížka dětské nonsensové poezie, která svou hravou, až dadaistickou, kreativitu nejvíce projevuje v rozmanitosti veršové a strofické výstavby, narušující obvyklé básnické konvence. Sbírka v době svého vzniku ve druhé polovině 90. let výrazně oživila stagnující českou dětskou poezii a autor právem vzbudil pozornost bravurně zvládnutou veršovou technikou i nevyčerpatelnou invencí melodických veršů a vtipnou hrou se slovy.
Jiří Weinberger je původním povoláním matematik a vedle matematicko-fyzikální fakulty vystudoval také herectví na Lidové škole umění pod vedením Ivana Vyskočila. Jeho jméno dnes naleznete nejen pod řadou odborných článků o technických systémech a managementu, ale také pod mnoha hravými básněmi, povídkami a písněmi či scénáři kabaretů, kde sám hraje a zpívá. Do literatury vstoupil jako autor veršů určených především dětem. Vedle jeho prvotiny Povídá pondělí úterku a později i Učíme děti myslet a mluvit aneb Ví to každá kapka se spolu s dětmi stali adresáty jeho sbírek i dospělí. Společně s díly: Ach ty plachty, Kroky po krách, Na konci chřipky je krásně, Antianalfabeticumnebo texty písní ke hře Myška z bříška předkládají autorovy neotřelé rýmy a rytmus, které připomínají poezii Emanuela Frynty či Jana Vodňanského.
Více o kulturních aktivitách Jiřího Weinbergera se dozvíte na www.j-w.cz. Jeho odborné zaměření matematika, programátora, konzultanta a lektora komunikačních dovedností naleznete na www.timing.cz.