Určování cílů zaměstnancům může být náročné. Někteří chtějí snadno dosažitelné, ctižádostiví si ale obvykle přejí výzvu. Bez ohledu na přání zaměstnance by cíl měl být vždy trochu výzvou a také dosažitelný a měřitelný.
Spolupracujte s každým zaměstnancem a určete, co je pro něj rozumně náročné a zároveň dosažitelné v potřebném čase. Využijte následující doporučení:
- Nechte je vlastnit cíle. Vaši zaměstnanci potřebují mít do jisté míry pocit vlastnění cíle. Pokud se zaměstnanec podílí na zadání svých pracovních met, ušetříte si energii a zajistíte si jejich větší angažovanost.
- Zadejte termín. Cíle bez časového omezení podporují odkládání a laxnost. Ve většině firem funguje dobře čtvrtletní rozvrh.
- Zajistěte měřitelnost cílů. Každá meta by měla produkovat nějaká měřitelná nebo definovatelná data.
- Nechte své zaměstnance sepsat cíle. Tato praktika pomáhá zaměstnancům uvědomit si přesně, čeho se snaží dosáhnout.
- Vizuální pomůcka. Povzbuďte své zaměstnance, aby si své i cíle týmové umístili na očích. To pomáhá budovat mezi zaměstnanci smysl souladu. Vědomí toho, že nejste sami kdo má nelehký cíl může být silnou motivací.
- Sledujte pravidelně postup. Podpořte zaměstnance a asistujte jim. Někteří například mohou trávit příliš času na jednom cíli a zanedbávat ostatní.
- Omezte počet cílů. Jedním z nedůležitějších triků je volit kvalitu nad kvantitou.
- Navažte cíle na hodnoty firmy. Definované firemní hodnoty by měly sloužit jako základna pro stanovení cílů.
- Poskytněte pozitivní zpětnou vazbu. Slova ujištění a podpory udrží zaměstnance motivované a angažované. Pravidelná pozitivní zpětná vazba může znamenat velký rozdíl v tom, jak dobře bude úkol splněn.
- Odměňte je. Co získá zaměstnanec pokud dosáhne stanovené mety? Zajistěte, aby pro něj byla odměna dobrou motivací.
-av-