Jak si můžeme všimnout, především v USA se vlivem pandemie rapidně zvýšila nezaměstnanost, naopak, když krize začala ustupovat, nezaměstnanost opět klesla. U nás se drží stále na podobných procentech, aktuálně je to lehce přes čtyři procenta, takže sice lehce stoupá, ale ne příliš. Dle Lindy Pickové můžeme ale sledovat tzv. skrytou nezaměstnanost a výsledky uvidíme, až pominou všechna anticovidová opatření.
Velkým tématem, které na českém trhu není příliš vidět je automatizace. Ale ne ve smyslu robotů na výrobních linkách, ale taková, kterou covid hodně zrychlil např. v oborech účetnictví, administrativa a dalších středních pozic. I zde způsobil covid dle Randstadu obrovský posun. Spoustu firem se bránilo práci z domu, ale teď k tomu byly celosvětově donuceny. Zaznamenali jsme také investice do technologií, které snižují závislost na jednostranných lidských rozhodnutích v široké škále oborů, do kterých spadá i mnoho oblastí HR.
„Ukazuje se, že automatizace začne měnit pracovní vztahy a způsob práce jako takový, tedy i pracovní pozice,” doplňuje Linda Picková.
V ČR nejsme zvyklí na tzv. nezávislou práci, která je ve světě na vzestupu. Máme dobře legislativně zavázaný pracovní poměr, ale stále u nás nejsme schopni například podepsat pracovní smlouvu online - respektive tomu brání zákonná regulace. V EU byla práce flexibilní už před covidem, český trh tohle vše ale teprve čeká a bude to jedna z největších změn, být pracovně flexibilní a nezávislí (ve smyslu práce na dálku).
Navzdory nově vznikajícím pracovním místům budou lidé muset měnit práci. Podle OECD je pravděpodobné, že jedno ze sedmi míst zanikne a jedno ze tří se výrazně změní. Je to mimo jiné i proto, že technologický pokrok (kvůli covidu) změnil strukturu pracovních míst. V České republice můžeme za poslední roky sledovat, že klesají low skills a naopak roste podíl high skills, jak vidíme i v grafu. To je pro nás dobrá zpráva.
Kromě technických znalostí roste i poptávka po sociálních dovednostech. Zaznamenáváme rostoucí zaměstnanost a mzdy u pozic, které kombinují matematické a sociální dovednosti.
Ty jsou důležité, protože usnadňují spolupráci a práci v týmech, což je v dnešní době na pracovišti velmi podstatné. Podle databáze „OECD Skills for Jobs” chybí dovednosti nejen v oblasti matematické, ale také v oblasti úsudku, rozhodování a sociální vnímavosti.
V posledních letech čelíme, a ještě budeme čelit tomu, že populace stárne. Podrobnosti lze vyčíst z grafu.
Z průzkumů také vyplývá, že během krize přišlo 54 % lidí o více než 20 % mzdy. Nejčastěji docházelo ke snížení mzdy ve výrobě, automotive, logistice, přepravě a obchodu i marketingu.
Pro české zaměstnance jsou nejatraktivnější benefity následující: volno navíc, flexibilní pracovní doba, plně nebo částečně dotovaná doprava, zdravotní péče a interní školení a dotované vzdělávání (kurzy, certifikáty). Atraktivnost benefitů se ovšem mění podle věku a generace, jak můžeme vidět v ilustraci.
Dle Lindy Pickové bychom se všichni měli naučit větší flexibilitě, nikoliv té pasivní, ale té aktivní. Vidí to i zaměstnanci, kdy 40 % z nich uvádí, že se sami snaží učit dovednostem, které jsou v dnešní digitální době potřebné (myslí se tím soft skills, kompetence nutné pro vedení týmů a meetingů a samotná komunikace v rámci online prostředí). Ne vše se dá samozřejmě přenést do onlinu. Ať už chceme, nebo nechceme, tak velkou část převést zkrátka musíme.
„Vidíme, že aktuálně největším benefitem je to, abychom pomohli ostatním zaměstnancům prostřednictvím vzdělání a edukace se co nejvíce přizpůsobit pracovnímu trhu, jelikož se bude stoprocentně měnit," zakončuje Linda Picková za Randstad.