Reálná mzda klesá podle údajů Českého statistického úřadu již tři čtvrtletí za sebou. Nejnovější údaje ze začátku září ukazují, že ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o téměř 10 %, a Češi tak podle analytiků zchudli nejvíce od roku 1993. Přesto hned 3 z 5 zaměstnanců za těchto okolností uvádějí, že jejich zaměstnavatelé dosud na ekonomický vývoj a inflaci nezareagovali.
Jak se zavděčit?
Navýšení mzdy v reakci na současný ekonomický vývoj potvrzuje v aktuálním Barometru jen 17 % zaměstnanců. Nějakou formu podpory obdržela od zaměstnavatele téměř třetina zaměstnanců. I mezi těmi, kdo od zaměstnavatele jakoukoliv formu přilepšení obdrželi, zůstává ale polovina těch, kteří jsou s rozsahem podpory nespokojeni. Jen 1 z 10 zaměstnanců nějak nově podpořených je s rozsahem zcela spokojen. Většina oslovených lidí je zároveň toho názoru, že mzda by měla růst minimálně stejně rychle jako inflace.
Pro většinu zaměstnavatelů je však nereálné udržet při navyšování mzdy tempo se stávající inflací. Pokud si tedy budou chtít udržet zaměstnance a vyjít jim alespoň částečně vstříc, aniž by ohrozili svou firmu, musí hledat alternativy odměňování. Typicky půjde o různé formy účelových příspěvků, zejména na stravování, dopravu nebo volnočasové aktivity.
Řada velkých firem již na začátku léta zvýšila hodnotu stravného ve formě stravenek a stravenkových karet, protože ceny potravin i energií extrémně vzrostly. Tomuto trendu navíc nahrává zvýšení daňově optimální nominální hodnoty stravenky ze 150 na 180 korun, ke kterému na konci srpna přistoupilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Potraviny jsou od krize jedním z nejvíce postižených odvětví. Důsledkem je zdražování obědů v restauracích, menší porce i horší kvalita. Při nákupu potravin jsou pak lidé kvůli inflaci nuceni více hledat výhodné nabídky i na úkor kvality. Obzvlášť velká část rodin už přitom nechce nebo dokonce nemůže na potravinách více šetřit. Právě účelový příspěvek na stravování je tak ideální formou podpory, který lidem vytrhne trn z paty a firmy si ho přitom obvykle mohou dovolit.
Vyhlížení horších časů
Velká část zaměstnanců zohledňuje současnou ekonomickou situaci i ve svých očekáváních, pokud jde o letošní zvýšení mzdy. Přestože inflace letos akceleruje, jen čtvrtina zaměstnanců očekává, že letošní navýšení mzdy překoná to loňské. Desetina zaměstnanců se dokonce obává, že jejich zaměstnavatel mzdy sníží. Na druhé straně také jen 1 z 10 zaměstnanců očekává letos zvýšení mzdy o 10 a více procent.
I zaměstnanci chtějí v současné situaci najít určitý kompromis. Lze proto očekávat, že jejich tlak na zaměstnavatele sice i nadále poroste, ale nebude se týkat jen peněz na výplatní pásce. Důležitější než forma bude možnost podporu od zaměstnavatele okamžitě použít, a ulevit tak rodinnému rozpočtu. Vedle účelových příspěvků a benefitů, které pomůžou s výdaji za stravování, dopravu, zdraví, sport nebo kulturu, může jít například i o zajištění slev nebo cash back programů pro zaměstnance. Právě ty využívají lidé v naší platformě Můj Up nyní více než kdykoli dříve.