Shoda panuje i na důležitosti odborného vzdělávání, kterému se chce věnovat 32 % zaměstnavatelů a volá po něm i 40 % pracovníků. „Obojí je pochopitelné, tlak na mzdy je už teď vysoký nejenom kvůli trvalému nedostatku lidí, ale i vysoké inflaci. Zvyšování kvalifikace znamená pro zaměstnance konkurenční výhodu na trhu práce, ze které profituje i zaměstnavatel,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.
Rozdílné jsou ale představy o benefitech: zatraktivnit jejich nabídku plánuje třetina firem, ale jen 11 % lidí takový krok očekává. Lidé by naopak chtěli větší možnost pracovat z domova (29 %), zatímco to plánuje jen pět procent firem.
Pětina firem chce odměňování víc postavit na zásluhovosti, naopak pět procent uvažuje o seškrtání benefitů s ohledem na inflaci.
Šestnáct procent firem hodlá zlepšit komunikaci se zájemci o práci. „To je záslužný závazek, protože zpětnou vazbu účastníkům pracovních pohovorů dlouhodobě dává jenom každá druhá firma,“ připomíná František Boudný výsledky tříletého monitoringu.
Nadpoloviční většina zaměstnavatelů (53 %) se chce více zaměřit na automatizaci a efektivitu pracovních procesů.
Zaměstnanci by si naopak přáli zkrácení pracovní doby nebo delší dovolenou, uvedla v obou případech pětina účastníků průzkumu.