Základní pravidlo při pohovoru je zdvořilost. Co ale dělat, když se zaměstnanec, který pohovor vede chová agresivně? Zde je několik tipů, jak na „hrubiána“ taktně reagovat.
- Zkontrolujte svůj postoj. Někdy si vezmeme komentář příliš osobně z důvodu tlaku a emočního vypětí, které se při pohovoru vyskytují. Snažte se proto zastavit a zamyslet se nad tím, jak si věci berete. Pokud dojdete k názoru, že daná osoba jedná útočně, pak reagujte tak, jak je popsáno níže. Pokud si nejste jisti, nechte to být a pokračujte v pohovoru.
- Stojí vám to za to? Vaší prioritou je udržet pohovor na tom, co můžete firmě nabídnout. Zvažte krátce důvody, jak získat maximum z této nelehké situace. Můžete se rozhodnout, zda u firmy chcete pracovat až po kompletaci pohovoru. Uvědomtre si, že osoba, která vede pohovor nepředstavuje celou firmu. Pravděpodobně s ní nepřijdete příliš do styku, pokud místo získáte. Její chování může být také součástí testování, kdy se snaží zjistit reakce na stresovou situaci.
- Snažte se dostat situaci zpátky do kolejí. Zůstat zdvořilý v takové situaci není jednoduché. Ignorujte proto nepříjemné poznámky a hovořte o svých dovednostech. Položte otázku, která může změnit oblast diskuze na zajímavé téma. Berte to s humorem. Požádejte o zpětnou vazbu a vysvětlení, pokud si daná osoba stále protiřečí, nebo vás přerušuje.
- Poznejte, kdy končit. Někdy je ladné vycouvání nutností, zvlášť když jste se pokusili udělat vše proto, abyste situaci zachránili. Poděkujte za čas a pak se zdvořile omluvte, aniž byste komentovali jeho či její chování.
- Poučte se z této zkušenosti. Využijte svou zkušenost ke zlepšení budoucích reakcí při podobných situacích. Finálním krokem je cvičení jednání v negativních situacích s někým, kdo vám dá zpětnou vazbu.
-av-