Modifikace CV se hodně podobá retuši fotografie a řada lidí se snaží v rozumných mezích o malé kosmetické zásahy. Upraví například název pozice, který zněl neatraktivně, nebo vynechají pracovní zkušenost, se kterou se nechtějí chlubit. Mezi korekcí a lhaním je ale zjevná hranice.
Podle průzkumu jsou toto nejčastější lži v CV:
- 38 % uchazečů si přikrášluje odpovědnosti, které měli v minulých pozicích.
- 18 % uchazečů lže o svých dovednostech.
- 12 % uchazečů uvádí nepravdu ohledně započetí a ukončení pracovních poměrů.
- 10 % uchazečů lže ohledně svého vzdělání.
- 7 % uchazečů lžeo firmách, kde dříve pracovali.
- 5 % uchazečů změnilo titul bývalé pozice.
Fungují tyto lži? Ve většině případů ano. Většina firem ale uchazeče diskvalifikuje poté, co zjistí jejich prohřešek. Jen 6 % náborových manažerů přehlédlo lži a uchazeče přijali.
Jak mít zajímavé CV bez „úprav“? Několik doporučení:
- Buďte první. Denně hledejte místa a nechte si posílat upozornění ohledně pozic, které vás zajímají.
- Používejte klíčová slova. Novodobé systémy scanují CV a poskytují manažerům výsledky na základě klíčových slov v těchto dokumentech.
- Vystupte z řady. Podle průzkumů má CV jen malý časový rámec, kdy může zaujmout pozornost náborového manažera. Využijte jej na maximum. Zaměřte se na specifické dosažené úspěchy a hmotné pozitivní výsledky, kterých jste v minulých pozicích dosáhli.
- Buďte upřímní. Pokud máte v zaměstnanosti mezery, vysvětlete proč. Zmiňte jakoukoliv dobrovolnou činnost nebo vzdělávací kurzy v této době. Pokud jste nedokončili školu, nelžete – je velmi snadné si to ověřit. Uveďte datum ukončení studia a časový rámec, kdy jste danou instituci navštěvovali.
-av-
Article source CareerBuilder - the largest online job site in the U.S