V obtížných ekonomických dobách patří rozpočet na vzdělávání zaměstnanců mezi první, kterých se dotkne krácení. I v takové situaci se však dá dělat mnoho.
- Připravte se. Projděte všechny vzdělávací programy. Rozhodněte, které přímo přispívají k plnění současných obchodních cílů firmy a omezte jen ty, které do této skupiny nepatří.
- U každého programu zpracujte zprávu, která shrne, jakým způsobem přispívá k celkovým hospodářských výsledkům firmy a organizačním cílům.
- Zpřístupněte určité programy on-line. Umožní vám to širší penetraci za nižších nákladů.
- Zvažte, které semináře dosud probíhající tváří v tvář se mohou změnit ve webináře. Zajistěte, aby měly stejnou kvalitu, ale nižší cenu.
- Než budete prezentovat své výsledky vedení, otestujte je na skupině zaměstnanců mimo oddělení vzdělávání a rozvoje. Pokud jim nebudou dávat smysl, můžete totéž očekávat i u vedení.
- Dávejte si pozor na jazyk. Vyhněte se vzdělávacímu žargonu. Držte se jazyka, který používá vaše organizace.
- Mějte krizový plán. Vypracujte plán absolutně minimálních zdrojů, které budete potřebovat.
- Budujte kontakty. Komunikujte s kolegy v jiných organizacích a čerpejte nové myšlenky. Většina lidí bude na stejné lodi.
- Spusťte více zacílené hodnocení na základě toho, k čemu dané programy přispívají a pomáhají organizaci přežít.
- Dejte si skleničku vína a představte si, čeho dosáhnete, až se ekonomika opět vzchopí. V současné situaci vám to příliš nepomůže, budete se však cítit lépe.
-kk-