Ve firmách, kde se používají techniky mentoringu, už zpravidla je zavedena i nějaká forma koučování. Koučování se soustřeďuje na problémy, které jsou aktuální nyní. Nynější obtíže jsou rozebírány a posléze vyřešeny. Jádrem mentoringu je potom pomoci s problémy a překážkami které v současnosti nemusí být přítomny. Úkolem mentora je připravit na to, co se může objevit v budoucnu.
Koučování a mentorování se mohou překrývat
Hlavním cílem mentoringu je připravit subjekt na jeho novou roli. Proto dochází k intenzivnímu učení, osvojování nových dovedností a znalostí. Zároveň ale subjekt čelí aktuálním problémům a výzvám, se kterými se musí vypořádat, protože mentoring probíhá za chodu. Proto musí mentor pomáhat i s těmito aktuálními problémy a nemůže se zcela soustředit jen na budoucnost. Protože musí tu a tam pomoci i s tím, co je třeba řešit dnes, je zároveň mentor tak trochu i koučem.
Mentorové, kteří jsou zároveň kouči
Zkušenosti Centra pro kreativní leadership ukazují, že mentoři jsou si dobře vědomi toho, že pro rozvoj svých svěřenců musí použít i trochu koučování. Obecně je přijímáno, že koučování a mentoring se vzájemně doplňují – a existují situace, kdy ani samotné koučování, ani samotný mentoring nemusí být zárukou rozvoje a úspěchu koučovaného/mentorovaného pracovníka. A protože není ideální oddělovat roli kouče od role mentora, stává se nutností to, aby mentor uměl působit i jako kouč. Nesmí ovšem zapomínat na to, že jeho role mentora má jisté limity.
Máte zkušenosti s překrýváním rolí mentorů a koučů ve vaší firmě?