A tento dlouhodobý přesah, tedy strategické uvažování, bohužel ve velké části malých a středních firem chybí. Možná bez něj krizi přežijí, ale rozvíjet se jistě nebudou.
1. Zaměřte se na způsoby oslovování trhu, klientů, zákazníků. Budujte flexibilnější a důslednější prodejní tým
„Často jsme svědky toho, že byť firmy prodej živí, i několik let jej paradoxně nijak nerozvíjí. Například jeden podnik chtěl pomoci s klesajícími tržbami, ale přitom se zuby nehty drželi jednoho modelu prodeje, který si osvojili v 90.letech, a to pro zcela jinou klientelu.“
2. Po krizi opět investujte do marketingu
„Pusťte se do obsahového marketingu, který je v dnešní době prokazatelně efektivnější – publikujte kvalitní obsah pro kvalitní klienty. Jestli něco v byznysu opravdu stárne, tak je to právě marketing. Co fungovalo včera, dneska už ne.“
3. Neveďte firmu ve stylu „one man show“
„Dejte lidem důvěru, nebojte se jim svěřit i náročnější úkoly, důvěřujte jim. Právě důvěra je často tím nejsilnějším motivačním pohonem. Navíc možnost růstu je pro většinu lidí hlavním lákadlem při výběru zaměstnání.“
4. Zaměřte se na finanční řízení firmy ve stylu: tři čtvrtiny do investic, čtvrtinu na rezervu
„Investujte v dobách růstu a spořte na horší časy. Lepší recept na úspěšné podnikání neexistuje. Většině firem vaz nezlomila krize samotná, ale nedostatek úspor. Stejně klíčové jsou investice. Do budov, lidí, vybavení, technologií, strojů, rozvoje, do vzdělávání, marketingu, prodeje, ale i do takových marginálií jako je třeba vozový park. Nezapomínejte ale ani na inovace. Jen ty vás posunou vpřed.“
5. Vybírejte zaměstnance s rozmyslem
„Klasický obrázek mnoha firem: management v důsledku snahy opět rychle zvyšovat kapacity přibírá nové lidi, nezaučené a bez zkušeností. Úspěšné firmy v oblasti personalistiky hledají často nové pracovníky trvale, klidně i celý rok. Za každého času bych pak doporučoval budovat si úspěšný a špičkový tým obchodníků, díky kterým má často firma nejen v dobách dobrých, ale i v dobách zlých, dostatek zakázek. Špičkových obchodníků je dnes málo, a kdo je má, ten zkrátka vítězí.“
6. Mzdy držte na uzdě
„Bod číslo pět nedoženete tím, že kvalitní zaměstnance bezhlavě přeplatíte. Díky velké převaze poptávky nad nabídkou trhu práce mají lidé často nepřiměřené mzdové požadavky, které jim zoufalé firmy splňují. Obávám se, že tento trend je dočasný, mnohdy ony "přeplácející" firmy nedokážou dlouhodobě garantovat pracovní poměr a stejnou či zvyšující se mzdovou hladinu.“