Otevřeme si libovolný soubor, ve kterém chceme uzamknout buňky proti přepisu.
Dále označíme buňky, do kterých chceme nechat povoleno psát (např. buňky s částkami v oblasti A2:E11) a pomocí příkazu Formát buněk/Zámek zrušíme volbu „Uzamknout“:
Následně označíme buňky, kde chceme zablokovat možné zkopírování vzorců (např. buňky F2:H12) a pomocí příkazu Formát buněk/Zámek zapneme volbu „Skrýt vzorce“:
Tedy máme připravenu možnost psaní do předem označených buněk a blokaci možnosti zkopírovat naše vzorce a funkce. V případě kopírování tabulky na jiný list se místo skrytých vzorců zkopírují pouze výsledné hodnoty, čímž zůstanou vzorce zachovány jako nepřístupné.
Nyní zapneme funkci zamknutí listu pomocí volby „Zamknout list“ na kartě „Revize“:
Zde si nastavíme i další vlastnosti, které chceme povolit (např. změna šířky sloupce, formátování buněk, označování buněk...) a potvrdíme OK. Pokud nechcete vkládat heslo, tak bude soubor zamknutý bez hesla.
Doporučuji zapnout možnost Formátovat sloupce, aby bylo možnost v případě zápisu velkých hodnot nebo dlouhých textů do buněk sloupec rozšířit.
Pokud zakážete „Vybrat uzamčené/otevřené buňky“, nepůjde označit žádné buňky daného listu a nepřímo tím zakážete i kamkoliv list část listu vykopírovat – tedy potom nemusíte používat příkaz na skrytí vzorců…
Soubor opět odemkneme příkazem Odemknout.
… pokračování příště:
Ochrana souboru proti manipulaci s listy.
Nastavení více oblastí buněk pod heslem – s různými přístupy.
Zajištění blokace zápisu do buněk dle kritérií (čísla, text, výčtový typ, podmínky dle vzorců…)