Obdobnou nabídku můžeme využít také při tvorbě kontingenčního grafu. Postavíme kurzor do výchozí datové tabulky a na kartě VLOŽENÍ klepneme na tlačítko Doporučené grafy. Tím si zobrazíme okno s nabídkou doporučených grafů. Kontingenční grafy mají vlevo nahoře čtvereček s modrou šipkou Po výběru grafu a potvrzení tlačítkem OK se do sešitu vloží nový list, na něm se vytvoří kontingenční tabulka s kontingenční graf. Nabízené kontingenční grafy jsou sloupcového typu.
Jestliže zdrojová tabulka obsahuje jeden nebo více sloupců s datumovými hodnotami, můžeme k filtraci údajů v kontingenční tabulce využít časovou osu. Pole nemusí být do sestavy kontingenční tabulky zařazeno. Na kartě Nástroje kontingenční tabulky – Analýza klepneme na tlačítko Vložit časovou osu, v zobrazeném okně označíme některý sloupec s datumovými hodnotami a potvrdíme tlačítkem OK. Tím se zobrazí okénko s časovou osou.
Na zobrazené časové ose vyznačen celý rozsah datumových hodnot. Klepnutím do osy v ní vytvoříme interval v rozmezí jednoho měsíce, ve kterém se vyberou zobrazovaná data.
Posun intervalu doleva nebo doprava provedeme tažením myší s podrženou klávesou Ctrl. Pro zvětšení nebo zmenšení intervalu o jeden měsíc zatáhneme doleva nebo doprava bez klávesy. Klepnutí do intervalu upraví jeho šířku na jeden měsíc. Při úpravách intervalu se kontingenční tabulka automaticky aktualizuje.
V pravém horním rohu okénka s osou je ikona s obrázkem trychtýře a červeného křížku, kterou se filtrace zruší. Pod ikonou pro zrušení filtru je nabídka jednotek na časové ose. Místo měsíců můžeme zvolit roky, čtvrtletí nebo dny.
V příštích článcích se podíváme na další specifické funkce a vlastnosti při práci a vytváření kontingenčních tabulek: