Pro tvorbu kontingenční tabulky s relacemi postavíme kurzor do některé z datových tabulek a na kartě VLOŽENÍ klepneme na tlačítko Kontingenční tabulka. V zobrazeném okně pro tvorbu kontingenční tabulky zvolíme její umístění, označíme volbu Přidat tahle data do datového modelu, a potvrdíme tlačítkem OK.
Ve vytvořené kontingenční tabulce (zatím prázdné) klepneme v podokně Pole kontingenční tabulky na volbu Vše. Tím se v podokně zobrazí názvy všech formátovaných tabulek v sešitu. U názvů jednotlivých tabulek jsou zobrazeny šipky. Seznam sloupců ve zvolené tabulce rozbalíme klepnutím na šipku. Do kontingenční tabulky přidáme potřebná pole. Nakonec v podokně Pole kontingenční tabulky klepneme na volbu Aktivní. V podokně zůstanou zobrazeny pouze formátované tabulky, použité v kontingenční tabulce.
Jednu společnou tabulku můžeme pomocí relací propojit s více datovými tabulkami a využívat tak společné údaje v několika kontingenčních tabulkách. Při změně údaje v sloupci, který je v kontingenční tabulce použit jako popisek řádku nebo sloupce, a následné aktualizaci se popisky automaticky seřadí podle abecedy.
Kontingenční tabulku využívající relace můžeme vytvořit také z tabulek připojených do sešitu z vnějšího datového zdroje, např. databáze Accessu nebo SQL Serveru. Relace mezi připojenými tabulkami vytvořené přímo v databázi se mohou do Excelu převzít nebo je vytvoříme znovu.
V příštích článcích se podíváme na další specifické funkce a vlastnosti při práci a vytváření kontingenčních tabulek:
Doplněk Power Pivot