Nejdůležitějším aspektem pro motivací lidí, když pomineme plat (i tento nemusí být hlavním důvodem změny zaměstnání), je seberealizace. Když můžu o něčem rozhodovat, mít za to vlastní zodpovědnost. Důležitá pro motivaci je tedy 4. zásada: dejte lidem zodpovědnost.
Že ten kolega je trouba? No a co? Když je dobrý v nějakém okruhu problematiky, dejte mu ji na starosti. Bude ji dělat dobře, svědomitě, bude svým kamarádům u piva říkat, že je spokojený, protože má šéfa, který mu svěřil část tohohle obřího projektu. Ano, sice jeho část projektu má hodnotu asi pár desítek tisíc, ale bude spokojenější a kreativnější v jeho rozvoji a může příjemně překvapit.
U spokojeného zaměstnance je menší šance, že bude přemýšlet nad tím, co víc potřebuje ke štěstí. V okamžiku, kdy podřízený pocítí nespokojenost, je pro něj nejjednodušší říct si o zvýšení platu. Zkuste mu ho ale zvyšovat do nekonečna. Projekt se vám prodraží a kvalitní taky nebude.
Nebojte se důvěřovat. Nejspíš byste podobného člověka ve skupině neměli, pokud by vůbec v ničem nevynikal. Najděte jeho přednosti.
5. (Ne)kvalitní meetingy.
Pro mě osobně nejdůležitějším bodem v přehledu aspektů motivace a demotivace týmu, který navíc bývá velmi často opomíjen, jsou meetingy.
Znáte ty pocity, když jdete ze společného jednání a říkáte si: „Co to ksakru bylo? K čemu? Zase ztracený čas.“ Změňte to k lepšímu. Návod je jednoduchý, a přesto znám jen hrstku lidí, kteří jej dodržují.
Zásady a předpoklady pořádání kvalitního meetingu najdete v pokračování tohoto článku.