Nyní se podívejme, jaké další fakty identifikovalo Centrum pro kreativní leadership (CCL).
3) Change management – řízení změn
Relativně dobře jsou na tom v této oblasti vedoucí pracovníci ve finančním odvětví. Problém často spočívá v tom, že organizace jsou skvělé v operačním nebo strukturálním pojetí změn, jenže zapomínají na lidi.
4) Spolupráce a budování vztahů
Schopnost budovat dobré vztahy nebyla v rámci průzkumu téměř nikdy hodnocena jako nejsilnější doména lídrů. Důvodem může být skutečnost, že zaměstnanci jsou do vedoucích rolí často povýšeni díky silnému osobnímu výkonu. Schopnost budovat vzájemné vztahy s kolegy a dalšími lidmi mimo organizaci není pravidelně odměňována tak, jak by si zasloužila.
Aby se lídři stali lepšími, měli by se proto snažit o rozvíjení svých formálních i neformálních sítí kontaktů, protože tak se naučí lépe spolupracovat.
5) Vedení zaměstnanců
Ze zmíněných šesti nejdůležitějších kompetencí, které odhalil průzkum CCL, mají lídři nejvíce problémů v oblasti vedení zaměstnanců.
Vedení podřízených je zcela rozhodující pro úspěch jak na individuální, tak na celofiremní úrovni. Výkon a reputace manažera v organizaci jsou vždy jen tak dobré, jako je dobrý a schopný jeho tým. Každý lídr proto musí být schopen najít a najmout ty správné lidi, motivovat je a pomáhat jim rozvíjet se.
Mnoho lídrů se v této základní oblasti potřebuje posunout. Zřejmým důvodem pro je to, že na podřízených stojí splnění či nesplnění každodenních pracovních úkolů.
-jk-