Kasparov poznamenal, že téma lidí a strojů má dlouhou historii v literatuře a filmu, ačkoli je obvykle zobrazováno z hlediska konkurence nebo dokonce násilných konfliktů. Přesto, jak zdůraznil Kasparov, jeho vlastní porážka od počítače Deep Blue byla spíše poctou lidským programátorům než samotnému stroji.
„Nebojme se inteligentních strojů“
Spíše, než se zabývat spekulacemi o definicích inteligence, Kasparov naznačuje, že důležitější otázkou je postoj, jaký jsme k těmto strojům zaujali jako lidé.
Stroje v minulosti převzaly práce dosud vykonávané manuálními pracovníky. V dnešní době jsou využívány obdobně i v jiných oborech, které jsou více spojeny s absolventy vysokých škol. Žádná oblast pracovního života není imunní vůči technologickému pokroku, tudíž místo snahy nějakým způsobem si stroje podmanit, by lidé měli hledat způsoby, jak je využít při řešení náročnějších úkolů.
Stroj v podstatě zpracovává pokyny a provádí výpočty objektivně. Lidé na druhé straně mají nadšení, pochopení a smysl pro účel. Stroje tak mohou zlepšit naše životy, pokud víme, jak je nejlépe využít k našim cílům. Jinými slovy, aniž bychom se obávali nejnovějších technologických pokroků, měli bychom je přijmout a vylepšit tak, aby co nejlépe vyhovovaly našim požadavkům.
TED talk
Přehrajte si celý TED talk „Don't fear intelligent machines. Work with them“ (v angličtině). Dále je k dispozici anglický přepis.
Přepis Kasparova rozhovoru (v angličtině) je k dispozici na adrese
-bn-