Pro uživatele je vyhledávání pomocí hlasu daleko rychlejší, snazší a z hlediska uživatelské zkušenosti přívětivější. Je však ještě potřeba, aby si hlasové ovládání více osvojili, čemuž dopomáhá zejména zkvalitňování technologií osobních asistentů. Technologie Googlu rozpozná dotaz s 95% předností, což je oproti 20 % z roku 2013 velmi solidní progres.
Vezmeme-li v potaz, že hlasové vyhledávání je záležitostí především mobilních zařízení, na která se stále více přesouvají přednákupní fáze rozhodovacího procesu, není třeba o důležitosti hlasového vyhledávání pro digitální marketing dále pochybovat.
Optimalizujte pro mobilní zařízení
Nezapomeňte ale, že optimalizace pro mobilní zařízení překračuje rámec pouhého responzivního zobrazování. Budete muset zrychlit načítání stránky, odstranit rušivé bannery, vzdát se rozbalovací navigační nabídky nebo třeba převést videoobsah do vertikálního formátu.
Optimalizujte na long-tailové fráze
Dotazy hlasového vyhledávání bývají zpravidla delší než jejich textové protějšky. Najděte proto relevantní long-tailové výrazy a přirozeným jazykem je zakomponujte do svého obsahu na webu.
Optimalizujte pro featured snippets
Je-li pro dotaz hlasového vyhledávání dostupný tzv. featured snippet (vybraný úryvek), zařízení tento úryvek přečte nahlas, což samozřejmě dokáže zaujmout pozornost uživatelů, stejně jako v jejich očích zvýšit autoritu citované stránky, resp. značky.
Nejlepší na tom celém je skutečnost, že optimalizací pro hlasové vyhledávání si polepšíte i v obecné rovině optimalizaci pro vyhledávače.
Optimalizace pro mobilní zařízení a rychlost načítání jsou již faktory ovlivňující hodnocení webu, long-tailové klíčové fráze tvoří polovinu všech vyhledávacích dotazů, vybrané úryvky díky nulté pozici přivádí na web slušný traffic i z desktopu.
Optimalizace pro hlasové vyhledávání tedy není samostatně stojící iniciativou, ale spíše rozšířením stávajících optimalizačních postupů.