Nedopusťte, aby změna byla vnímána pouze v transakční rovině
Změna musí být také transformační, musí být zaměřena i na lidi. Každá změna má své psychologické, emocionální a duchovní dopady na jednotlivce, a to je třeba vzít v úvahu.
Úspěch nebo selhání každé změny spočívá v tom, jak ji přijmou lidé. Právě oni se mohou rozhodnout, že změna prostě neuspěje, že to nedopustí. Může se zkrátka stát, že lidé raději zůstanou se zlem, které znají. Spolehnou se tak na svůj iluzorní pocit bezpečí a budou změny bojkotovat.
Napětí mezi tím, jak se věci mají teď a požadovaným budoucím stavem musí být vhodně řízeno, aby lidé byli povzbuzeni k zapojení a přispění, aby se sami podíleli na cestě ke své budoucí prosperitě, radí nám článek na webu management-issues.com.
Lidé někdy potřebují zakusit neúspěch, aby se odhodlali
Cesta opravdové transformace není snadná. Lidé často nejprve musí zažít fyzické, emocionální a psychické potíže a padnout až na dno. Potom všechen ten chaos musejí strávit a projít si peklem. Zdá se prostě, že lidé musí projít určitými těžkostmi, aby získali nové poznatky a aby mohli zvolit novou, lepší strategii.
A právě toto vede ke skutečné, zásadní proměně společnosti. Každý jednotlivec musí absolvovat vnitřní cestu do svého nitra a uvědomit si, co a jak ovlivňuje jeho sebeúctu, sebevědomí a také jeho starosti.
Potom bude jasné, co jsou ony transakční a transformační prvky – existují zde vedle sebe postupy a lidé, funkce a psychologie. Když se to druhé zanedbá, lidé změně odolávají a brání. A ta neproběhne.
-jk-