A přitom zjištění může být relativně rychlé a jednoduché (viz. obrázek 1, který ukazuje, s čím ve firmě funguje jaká spokojenost). Jenže zajímá se dnes z vrcholového managementu někdo o to, zda není prostor zlepšit pracovní prostředí nebo třeba práci samotného managementu? Pokud ano, tak je to moc dobře. Pokud ne, tak máte ještě stále prostor na to něco udělat.
Dalším zajímavým pohledem je srovnání poboček nebo týmů. I toto poskytuje velmi zajímavou zpětnou vazbu na to, jak fungují jednotlivé týmy a jak lidé v nich vnímají situaci ve firmě. Sám osobně cítím, že grafy a obrázky mají nejvyšší vypovídací schopnost.
I proto je z druhého grafu patrné to, že objem práce je velmi vysoký v celé firmě a že to je nejpalčivějším problémem společně s procesy, které však nejsou vnímány až tak špatně. Je také patrné, že například v týmu 4 je velmi špatný work-life balance, na rozdíl od ostatních 4 zbývajících týmů. Proč tomu tak je? Co se tam děje? A dalo by se pokračovat. Pro ilustraci to však stačí.
Předchozí 2 grafy jsou velmi vypovídající. Proto je důležité se zaměřit na klíčové ukazatele ve firmě a s nimi pracovat. Jak jsem zmiňoval v předešlém článku Skutečná motivace a sebekoučování, že každý by měl umět pracovat se svými motivy a motivací celkově, tak ve firmě by měla být schopnost identifikovat nejpalčivější věci a ty dát do pořádku. Protože problémy samy od sebe nikdy nezmizí. Je potřeba je pojmenovat, popsat situaci, proč se objevily, a následně navrhnout řešení, jak se k celé věci postavit.
A nyní je ideální doba, protože ekonomika ještě stále roste a jsou prostředky na to, aby se firmy vyladily do co nejlepší kondice a v ní byly připraveny na případný propad trhu. Protože právě takovéto firmy pak pokles trhu pocítí nejméně, možná že vůbec. Naopak společnosti, které „zisk projedly“ se začnou potýkat možná i s existenčními problémy. Sami si řekněte, kam patří firma, pro kterou pracujete, nebo kterou vlastníte?
Když to shrnu na závěr, tak smyslem mé dnešní úvahy je to, že přestože se většině firem v ČR a SR daří, tak ne všechny využívají plně svůj potenciál nebo potenciál trhu. Já vnímám, že je to škoda, protože pak by mohly být ještě lepší a konkurenceschopnější na globálním trhu. A mohla by růst společně se mzdami i produktivita práce, protože bez ní k růstu platů nikdy nemůže docházet. A obě země by se mohly blížit těm skutečně rozvinutým.
Všem držím palce, ať se daří výsledkově i procesně a také lidsky. Nezapomínejte, že hlavní devizou drtivé většiny firem jsou její lidé. A čím budou spokojenější, tím budou lepší. A vy, jako manažeři, to jistě uvidíte ve finančních ukazatelích.