Harmonie mezi prací a rodinou tedy pro každého člověka může vypadat jinak, přesto existují rady, jež fungují i obecněji.
„V prvé řadě si člověk musí ujasnit své hodnoty a priority a zaujmout sám pro sebe srozumitelný postoj k tomu, jakým způsobem a nakolik chce práci s volným časem slaďovat. Podle toho pak může začít zavádět do svého života nové návyky a ty postupně kultivovat. V první fázi může být nápomocné stanovit si limity: například, že od určité hodiny již nebude zvedat pracovní telefon a vyřizovat e-maily nebo že se bude svému podnikání intenzivně věnovat třeba čtyři dny v týdnu a zbylé tři si vyhradí jen pro rodinu a pro sebe,“ radí Alexandra Hrouzková.
Pokud vám i přes veškeré snažení volno pro trávení času s rodinou nadále chybí, je další možností zkusit své blízké aktivně zapojit do samotného podnikání. Rodinné podniky jsou v tuzemsku i ve světě čím dál úspěšnější, těší se vysoké důvěře zákazníků a v současnosti jim nahrává i trend nakupování u alternativních výrobců či lokálních producentů.
„Zapojení rodiny do společného projektu může velmi dobře fungovat, je však potřeba, aby byl jasně a srozumitelně formulován záměr a cíl, aby byly přiměřeně rozdělené kompetence a zodpovědnost a existoval srozumitelný systém odměňování,“ říká Alexandra Hrouzková. Její zkušenost potvrzuje též Jaroslava Valová: „I v naší firmě a rodině zafungovala společná práce, z níž jsme se mohli společně radovat. Samozřejmě byla důležitá také společná zábava. Odměnou je pak pevná rodina, která je oporou při případných těžkostech v podnikání i v obtížných životních situacích.“