Příjmová nerovnost je způsobena několika faktory. Je to globalizace a různé organizační a institucionální faktory, ale jedním z významných faktorů jsou také technologie a jejich rozvoj.
Mezi dopady technologií patří totiž i rostoucí rozdíly mezi mzdou kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníků. Na koncentrovaných trzích tak mohou být digitální inovace jedním z důvodů, proč příjmy těch nejmocnějších (vrcholových manažerů a akcionářů) trvale narůstají.
Dynamika trhů v digitálním věku
Úspěšní inovátoři získávají díky svým inovacím dočasnou exkluzivitu v tom, co nabízejí zákazníkům. Proto právě ti, kdo jsou schopni jako první nabídnout něco nového, mají všechny výhody plynoucí z ochrany duševního vlastnictví, reputace jejich značky a také z toho, že dané odvětví má vysoké vstupní bariéry. To jim umožňuje získat značný zisk.
V digitálním věku jsou znalosti a nehmotná aktiva těmi nejdůležitějšími vstupy. Rostoucí výnosy z rozsahu jsou také důležité – proto jsou tak úspěšné koncentrované tržní struktury. Výsledkem je, že několik málo společností roste velmi rychle. Ten nejlepší vyhraje a získá tak téměř celý trh. Roli hrají i vysoké vstupní bariéry na trh, tvrdí článek na MBA obchodní školy INSEAD:
- Úspory z rozsahu umožňují stávajícím provozovatelům dosahovat mnohem vyšší efektivity než jejich možným konkurentům.
- Síťový efekt (stav, kdy více uživatelů určitého produktu činí tento produkt pro všechny uživatele užitečnějším) vede k produktům, které není snadné substituovat. Začít využívat služeb konkurenta tak vlastně není reálnou možností. Velcí hráči mohou také ovlivňovat technické standardy a dále tak zvyšovat vstupní náklady.
- Díky přístupu k datům mohou provozovatelé zavedených společností snadněji přicházet s novými inovacemi. Jakýkoli úspěšný start-up také mohou prostě koupit.
I přes vše, co bylo řečeno výše, mohou firmy postavené na využívání moderních technologií být i nadále křehké, neboť jejich trh může potenciálně narušit velmi mnoho jiných hráčů.
-jk-