Naše rozhodnutí vychází z našich představ o tom, jak svět funguje. Pomocí opakovaných rozhovorů můžeme prozkoumat mentální modely našich stakeholderů (např. zákazníků nebo manažerů) a získat tak lepší představu o tom, jak vnímají různé konstrukty nebo byznysové jevy, tvrdí článek obchodní školy INSEAD. Můžeme zkoumat pojmy jako jsou např.:
- Společenská odpovědnost podniků (CSR)
- Udržitelný růst
- Kvalita služeb
- Zaměření na zákazníka
- Nové pracovní pozice (Chief Growth Officer nebo Customer Success Manager)
Může být užitečné prozkoumat, jak lidé k těmto konstruktům přistupují a jak je chápou. Poté si můžeme různé mentální modely porovnat. Můžeme se tak např. dozvědět, co je hnací silou, když velké společnosti najímají Customer Success manažera? A je to jiné, když tuto pozici obsazují mladé startupy?
Jak na to
Aby prozkoumání mentálních modelů během rozhovorů bylo přínosné, je zapotřebí, aby ti, se kterými se budete bavit, měli určité znalosti a zkušenosti. V opačném případě skončíte s neinformovanými dohady a smyšlenkami, které vám vlastně nijak nepomohou posunout se vpřed – potřebujete kvalitní respondenty.
- Vyberte téma, o kterém se chcete dozvědět více - např. orientace na trh (market orientation).
- Veďte interview a agregujte odpovědi vícero dotazovaných – ptejte se jich, jak přistupují k orientaci na trh nebo jak si tento pojem sami definují. Aktivně naslouchejte a všímejte si, zda se v něčem vícero odpovědí překrývá.
- Proveďte další kola interview – tentokrát však použijte jako výchozí bod předchozí odpovědi – řekněte „Zjistil jsem, že orientace na trh je zhruba… můžete mi říct, co vás k tomu napadá?
- Posléze budete mít už solidně definovaný konstrukt. Je čas začít s náčrtem toho, jak daný konstrukt dopadá na ostatní svět, jaký má vliv.
-jk-