Ostatní průmyslová odvětví se už proměnila – a nyní je čas na zdravotnictví a péči. Právě toto bylo hlavní téma zdravotnické konference, o které informuje poradenská společnost McKinsey ve svém článku.
Sociální média a zdraví
S novými aplikacemi je možné lépe propojit klinická a behaviorální data. Uživatelé sociálních sítí tak mohou společně s lékaři lépe chápat a ovlivňovat sociální determinanty (to jsou faktory, jako je strava nebo různé systémy podpory, které mají velký dopad na zdraví daného jedince).
Na sociálních médiích se však šíří i dezinformace. Čínský technologický gigant Tencent se každý den potýká se 100 000 nových článků týkajících se zdraví. Velkou příležitostí proto je přijít na to, jak si získat důvěru uživatelů a jak jim pomoci posoudit, co je důvěryhodné a co nikoli.
Startupy ve zdravotnictví
Startupy jsou ochotné riskovat a obvykle v nich je někdo, koho můžeme popsat jako charismatického lídra. Startupy však bývají náchylné ke kognitivnímu zkreslení ukotvení (tj. přílišné ovlivnění první získanou informaci) a ke kognitivnímu zkreslení potvrzení (tj. víra, že minulý úspěch zaručuje úspěchy i v budoucnosti). Proto by startupistům pomohlo, kdyby se zaměřili na to, jak rozpoznat vliv těchto kognitivních zkreslení. To by vedlo k lepšímu rozhodování v mnoha oblastech:
- Koho najmout
- Do čeho dát víc peněz
- Jak každodenně spravovat startup
Evoluce – brzy to bude o ekosystémech
Aby lépe sloužily zranitelným skupinám obyvatel, je třeba, aby programy zdravotní péče (například Medicaid) byly proměněny pomocí následujících inovací:
- Digitální nástroje a pokročilá analytika
- Umělá inteligence (AI)
- Agilní metody
Ve zdravotnictví se tak postupně objeví ekosystémy propojující:
- Plátce
- Poskytovatele péče
- Farmaceutické společnosti
- Medtech a digitální start-upy
- Státní orgány
-jk-