Podělte se o příběh
Nejúčinnějším způsobem, jak otevřít řeč, je přesvědčivý příběh.
"Byl jsem studentem vracejícím se ze studia do zahraničí v Káhiře. Krátce po vzletu vyskočilo ze svých sedadel pět mužů se zbraněmi a začalo křičet na cestující. Naše letadlo bylo uneseno...“
Ano, i takovými historkami může začít neuvěřitelná prezentace, na kterou účastníci nezapomenou. Připojte k vašemu vystoupení příběh, jehož pointou poté elegantně navážete na téma vaší prezentace.
Učiňte smělé prohlášení o vašem úhlu pohledu
"Dnes jsem tu, abych mluvil o znepokojivé otázce, která má stejně znepokojující odpověď. Mým tématem je domácího násilí a otázka, kterou budu řešit, je ta, na kterou se vždy ptají všichni. Proč by žena měla zůstat s mužem, který ji bije...?“
Tento úvod nabídl řečník Leslie Morgan Steiner v jednom z nejsledovanějších rozhovorů na TED. Podobně můžete vlastní téma využít i vy.
Položte otázku
Pokud začnete otázkou, použijte řeč těla a vyjasněte si s publikem, že skutečně potřebujete odpověď. Když položíte svou otázku, předsuňte jednu nohu dopředu a zvedněte druhou ruku vysoko do vzduchu a nakloňte se trochu dopředu k publiku. Tato pozice pozve publikum k odpovědi. Poté se zastavte a vyčkejte, až se ruce zvednou nebo se kývne. Toto je technika, která skutečně v praxi zabírá.
Přinuťte publikum k smíchu
Světoznámý motivační řečník Zig Ziglar se snaží publikum na svých akcí přimět ke smíchu během prvních 10 vteřin. Zpravidla pokud se lidé smějí, pak se jim i jeho projev líbí. Na začátek jednoho ze svých projevů například prohlásil: „Měl jsem vtip, který byl tak vtipný, že by vám vypadaly vlasy.“ Poté se odmlčel, rozhlédl se po místnosti, aby pohledem našel nějaké plešaté muže. „Ale vidím, že mnozí z vás ho už slyšeli.“
Neexistuje bohužel univerzální vtip, který by fungoval na všechny, avšak můžete se inspirovat právě projevy úspěšných řečníků.
Požádejte lidi v publiku, aby si něco představili
"Představte si, že jedete po dvouproudové silnici. Je brzy ráno, takže vzduch je chladný, svěží, čistý a voňavý s vůní čerstvě pokoseného sena. Usrkáváte z termosky kávu a cítíte se v pohodě. Ticho najednou přeruší váš mobilní telefon, který hledáte v útrobách vaší kabelky. Najednou rána. Narazili jste do slona!“
Kouzlo zahájení příběhu slovem „představte si“ spočívá v tom, že zve publikum do vašeho světa. Pomocí zájmena „vy“, přítomného času a popisu vjemů pro všechny smysly umisťujete každého posluchače přímo do centra dění.
Vyzkoušejte tyto techniky. Jakkoliv neotřelé se vám mohou zdát, skutečně fungují.
-bb-