Investovat lze do čehokoliv – zlato, akcie, dluhopisy, kryptoměny, komodity atd. U těchto možností však existuje velmi vysoké riziko ztráty, v současné situaci o to větší. Vzděláním můžete pouze získat a i když třeba nabyté znalosti a dovednosti nevyužijete ihned, rozhodně se vám budou hodit v budoucnu. Cokoliv, co umíte a znáte, je velkým plusem pro vás na trhu práce a zvyšuje to vaši atraktivitu pro potenciální zaměstnavatele. Pokud patříte mezi jedince s dlouholetou praxí na manažerských pozicích a říkáte si, že by možná nebylo špatné rozšířit své znalosti o know-how aplikované na praktických příkladech, pak by vás mohlo zajímat právě MBA studium.
MBA je docela velká investice. Můžete již nyní říct, že se vám vyplatila, případně co od ní očekáváte?
Investice do MBA není jen o okamžitém finančním zhodnocení. Studium jsem ukončil teprve v lednu 2021. Beru to jako dlouhodobější investici, kde člověk získá kromě širších znalostí také nové kontakty, zkušenosti z jiných oborů a určité srovnání s ostatními. Nové zkušenosti člověku dají příležitost udělat další krok v kariéře.
Zatímco v prosinci 2019 byla nezaměstnanost 2,9 %, o rok později to byly již 4 % a toto číslo stále roste. Ještě před rokem si uchazeči o zaměstnání mohli vybírat, kde budou pracovat, dneska si naopak zaměstnavatelé vybírají, koho na volnou pozici přijmou. I přesto však stále platí (a nyní o to více), že zaměstnavatelé si chtějí a budou chtít udržovat kvalitní zaměstnance, kteří jsou pro ně přínosem. Proč by měla firma důvod měnit člověka, který se neustále vzdělává? Vždyť právě ten jí může pomoci dostat se ze současné krize.
Myslíte, že jste díky MBA studiu pro zaměstnavatele atraktivnější? Jste přesvědčen, že MBA pro vás bude i v budoucnu přínosem? V jakém ohledu?
V mém oboru (telekomunikace) samotný titul MBA kariéru nezajistí, ale zejména mezinárodní firmy mají MBA u uchazečů o práci stanovené jako minimální požadované vzdělání. Já studium považuji za studium rozšiřující moje znalosti o ekonomické a strategické řízení podniku. Hledal jsem v něm tedy spíše osobní přínosy, než hon za lepší prací či vyšším výdělkem, a to se z velké části naplnilo.
Pokud si pro seberozvoj vyberete nějaké komplexnější studium, nebudete v něm s největší pravděpodobností sami a poznáte nové lidi. Sice nebudou tato setkání tak interaktivní jako v učebně či následně v hospodě, ale máte jistotu, že alespoň někoho nového potkáte. I online prostoru se dá dobře využít pro navazování kontaktů se zajímavými lidmi. O to více pak budete lačni je prohlubovat, až přijdou rozvolnění.
Jak se vaše skupina kolegů z MBA studia přizpůsobila lockdownu? Vídali jste se mimo výuku i nadále? Myslíte, že pro vás budou nové kontakty do budoucna přínosem?
Všichni jsme v rámci studijní skupiny byli v docela častém kontaktu, a to nejen kvůli plnění studijních povinností. Díky tomu, že každý student je z jiného odvětví, bylo zajímavé diskutovat, jak se věci řeší v jiné firmě nebo jiné průmyslové oblasti, což se samozřejmě může hodit i do budoucna. Po roce práce z domova a online konferencí už se však všichni těšíme, až bude možné zajít na reálnou společnou večeři, těch virtuálních drinků jsme si už užili dost.