Tento článek přinesl server Strategy-Business.com.
Představte týmu jasnou vizi
Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem, jak předcházet u vašeho týmu prokrastinaci, je dám jim tak silnou motivaci pracovat a tak jasnou vizi, které chtějí všichni dosáhnout, že všichni členové týmu budou efektivně pracovat a nebudou k prokrastinaci vůbec sklouzávat. Představte vašem týmu společný cíl, dostatečně ho vašemu týmu „prodejte“ a následně se individuálně s jednotlivými pracovníky ujistěte, že skutečně této vizi věří, že jsou z ní nadšeni a že chtějí přispět k postupu směrem k tomuto vytyčenému cíli.
Dejte zaměstnancům odpovídající pravomoci a zapojte je do rozhodovacích procesů
Motivaci pracovat a nesklouzávat k prokrastinaci u svých podřízených nedovedete zajistit, pokud jim nevěříte a pokud jim nedáte dostatečný prostor. Aby byli zaměstnanci inspirováni k podávání co možná nejlepšího výkonu, a aby tudíž nesklouzávali k činnostem, které odvádí jejich pozornost, musí mít dostatečné pravomoci činit sami za sebe určitá rozhodnutí a musí skutečně věřit tomu, že svojí prací přispívají k něčemu většímu a k dobru celého týmu.
Vytvořte zdravé pracovní prostředí, ve kterém si o takovýchto problémech nebojí zaměstnanci hovořit
V neposlední řadě platí, že je vhodné nabídnout pracovníkům takové pracovní prostředí, ve kterém je běžné bavit se i o duševním zdraví pracovníků, o chybách jednotlivých a případně i o problémech s prokrastinací. Členové vašeho týmu by neměli mít problém za vámi přijít a promluvit si o tom, že prokrastinací trpí, a společně byste potom měli zapracovat na nápravě.
-mm-