Tyto tipy přinesl server FastCompany.com.
Zkuste obrácený mentoring
Mentoring je forma interního vzdělávání, při které zkušenější (zpravidla služebně starší) pracovník dlouhodobě radí mladšímu nebo méně zkušenému kolegovi. Existuje ale i obrácený mentoring. A to takový, při kterém mladší kolega působí jako mentor pro svého staršího kolegu. Většinou se jedná o případ, kdy do týmu přijde nový, mladší člen, který má ale zkušenosti z jiného oboru nebo týmu, které může svým kolegům předat. Umožněte, aby se znalosti a know-how ve vašem týmu předávaly všemi směry, ne pouze od starších k mladším.
Dávejte dohromady vícegenerační projektové týmy
Vaším cílem by mělo být umožnit pracovníkům všech generací a demografických skupin přispět svými jedinečnými silnými stránkami k dobru celého týmu. Aby mezi sebou různé generace v rámci vašeho týmu komunikovaly a spolupracovaly, je vhodné na různé dílčí či časově omezené projekty vyčleňovat dvojice nebo skupiny pracovníků, které sestávají právě z lidí rozdílného věku.
Podporujte flexibilitu pracovních rolí
Starší a mladší pracovníci často mívají odlišné priority, očekávání a požadavky co se týče flexibility práce, její organizace či její náplně. Abyste co nejvíce vyhověli všem, neměli byste bazírovat na striktních definicích jednotlivých pracovních funkcí. Naopak. Podporujte určitou flexibilitu a umožněte pokud možno všem pracovníkům pracovat tak, jak jim to vyhovuje.
Podporujte socializaci napříč generacemi
V neposlední řadě je samozřejmě nutné podporovat u vašich podřízených týmového ducha. Nepodceňujte socializaci a plánujte společné team-buildingové akce (ať už malé nebo velké). A plánujte je tak, aby si na nich všichni – tedy mladší i starší – skutečně přišli na své.
-mm-