Tyto tipy uveřejnil web INSEAD Knoweldge.
Vyslechněte argumenty podřízených
Předtím, než se pustíte do přesvědčování podřízených, nechte je, aby vám vysvětlili své názory. Získáte tak nejen důvěru týmu, ale i hodnotné náhledy na věc, které by vás třeba jinak nenapadly.
Vysvětlete kontext
Jedním z nejčastějších důvodů nesouhlasu bývá nedostatek informací. Vysvětlete týmu celý širší kontext a pomocí jasných a snadno srozumitelných argumentů vysvětlete, proč se domníváte, že je váš návrh optimální. Lidé jsou často otevřenější změnám, pokud jim vysvětlíte logiku, která za nimi stojí.
Přizpůsobte svůj přístup různým osobnostem
Každý jsme jiní. A každý preferujeme i jiný komunikační styl. Zatímco někteří lidé ocení data a čísla, jiní dají na příběhy nebo emoce. Snažte se tedy k podřízeným přistupovat individuálně a snažte se jim upravit styl, kterým komunikujete.
Uveďte konkrétní příklady
Pokud podložíte svůj návrh úspěšnými příklady z minulosti, případně pokud uvedete jasné a srozumitelné příklady, bude pro podřízené snadnější pochopit váš úhel pohledu.
Buďte otevření kompromisům
Přesvědčování se někdy může posunout hledání kompromisu. Nebraňte se tomu. Pokud vidíte, že vaši podřízení mají dobré argumenty, buďte ochotni svůj návrh upravit tak, aby všichni byli spokojeni.
-mm-