Signály, podle kterých poznáte, že ve vašem týmu vládne toxická atmosféra

Hlavním úkolem týmového manažera je podporovat své podřízené v rozvíjení svých silných stránek a dovedností a vytvářet pracovní prostředí, které je přátelské a ve kterém se všem dobře pracuje. Co když se vám ale tento úkol nepovedl a vznikla u vás v týmu toxická atmosféra? Jak to vlastně poznáte? Zde je několik neklamných signálů, které toxicitu ve vašem pracovním prostředí spolehlivě prozradí.

Ilustrační snímek

Vyšší fluktuace zaměstnanců

Pokud se u vás takříkajíc „točí“ členové týmu a vaši podřízení často podávají výpověď, může to být podle INSEAD Knowledge známkou negativní a toxické atmosféry v týmu. Vysoká fluktuace totiž naznačuje, že pracovníci nejsou spokojeni a hledají příležitosti jinde.

Pokles motivace a produktivity

Toxické prostředí často způsobuje ztrátu chuti do práce. Demotivace se zas ve výsledku projevuje jako nižší produktivita, časté absence a fakt, že na plnění úkolů pracovníci vynakládají pouze nutné minimum úsilí.

Zvýšená míra konfliktů

Častý vznik konfliktů a neshod mezi členy týmu, které vedou k negativním osobním útokům či pasivní agresivitě, je jasným ukazatelem, že atmosféra v týmu je napjatá.

Zamlčování informací

V týmu, kde se lidé necítí dobře, dochází často k zatajování informací. Lidé se nechtějí dělit o nápady nebo vědomosti, což výrazně zhoršuje spolupráci a narušuje důvěru.

Příznaky vyhoření

Pokud jsou členové týmu dlouhodobě přetížení a vykazují známky vyhoření, může to být důsledkem příliš vysokých nároků nebo špatné podpory ze strany vedení. Tento stav podněcuje nespokojenost a zhoršuje pracovní klima.

Pasivita a nezájem

Jestliže přestávají vaši podřízení projevovat iniciativu a nechtějí se účastnit na rozhodování, je to varovný signál. Když chybí důvěra nebo motivace, lidé se od práce často distancují a ztrácejí zájem o budoucnost týmu.

 

 

-mm-

Zdroj: INSEAD Knowledge - znalostní portál mezinárodní MBA školy INSEAD
Zobrazit přehled článků ze zdroje INSEAD Knowledge