Prací až k vyhoření: 5 tipů, jak přestat být workoholikem

I přestože může být workoholismus může být v některých firmách a společenských skupinách glorifikován, pravdou ve skutečnosti je, že workoholismus je spíše problémem, který ohrožuje vaše zdraví, vztahy a dlouhodobý pracovní výkon. Manažer se sklony k workoholismu má navíc negativní vliv na práci svých podřízených a často má na svůj tým až nezdravě ambiciózní požadavky. Zde je pět tipů, jak se zbavit tohoto škodlivého návyku a najít rovnováhu mezi svým osobním a pracovním životem.

Ilustrační snímek

Tyto tipy přinesl Forbes.

Stanovte si jasné hranice

Naučte se říkat "ne" dalším úkolům mimo pracovní dobu. Jasně vymezte čas na práci a čas na odpočinek.

Vytvořte si prostor na relaxaci

Pravidelně plánujte aktivity, které vás baví a pomáhají vám dobít baterky. Ať už jde o sport, koníčky nebo čas s rodinou – právě toto jsou chvíle, které jsou nezbytné pro vaši duševní pohodu i schopnost podávat maximální výkon v práci.

Delegujte úkoly

Bohužel, mnoho manažerů si toho na svá bedra nakládá až přespříliš. Naučte se proto více svěřovat práci vašim podřízeným nebo kolegům. Nesnažte se vše zvládnout sami – týmová práce posiluje produktivitu a ulevuje od přetížení.

Monitorujte své návyky

Zaznamenávejte si, kolik času věnujete práci a jednotlivým úkolům. Průběžné sledování času vám může pomoci uvědomit si, kde překračujete své limity a jak byste si mohli svůj pracovní čas strukturovat efektivněji.

Uvědomte si, že váš výkon není definován hodinami

Kvalita vaší práce není přímo úměrná času strávenému v kanceláři. Soustřeďte se na výsledky, nikoli na množství času, který práci věnujete. Ten samý přístup aplikujte i na své podřízené.

 

-mm-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com