Klíčem k úspěšnému budování kontaktů je zanechání dobrého dojmu. S tím souvisí i schopnost zapamatovat si jména lidí, s nimiž se setkáváme. Zní to sice jednoduše, ale řada lidí s tím má problémy. Článek proto přichází s tipy, jak si dobře pamatovat nová jména.
Dávejte pozor. Obklopení mnoha neznámými tvářemi vás může vytrhnout ze soustředění. Dbejte proto, abyste se opravdu soustředili a zachytili jména druhých hned na první pokus.
Udržujte oční kontakt. Spojujte si jména, která slyšíte, s obličeji, které vidíte.
Pamatujte si první dojem. Spojujte si nová jména s prvními dojmy z vašich setkání.
Představte si jméno na čele dotyčného. Je to jednoduché a účinné.
Opakujte si jména. V hlavě si znovu zopakujte jméno nového člověka. Používejte je pak při konverzaci, abyste si je lépe zapamatovali.
Ověřujte si jména. Pokud si nejste jisti, že jste jméno zachytili hned napoprvé správně, zeptejte se znovu.
Vytvářejte si asociace. Vypadá daná nová osoba jako někdo z vaší rodiny či někdo známý? Nebo si ji zkuste spojit s nějakým rýmem.
Zapisujte si jména. Pokud máte tu možnost, nová jména si zapisujte. Když nemáte po ruce tužku a papír, zkuste si jméno napsat prsty do vzduchu, pomůže to uložit je do vaší paměti.
Cvičte paměť. Zkuste si zahrát hru se svou pamětí a zapamatovat si například během dne co nejvíce detailů.
Jasně představte sami sebe. Lidé mají tendenci napodobovat druhé. Čím srozumitelněji se tedy představíte, tím srozumitelnější bude i váš protějšek.
Využívejte vizuální pomůcky. Pokud někdo má připnutou visačku se jménem nebo vám dá svou vizitku, dopřejte si chvilku na prostudování jeho jména.
Ujasněte si pravopis a výslovnost. Pokud má někdo neobvyklé jméno, zeptejte se jej, abyste si to ujasnili. Využívejte každé příležitosti k opakování nového jména.
Zeptejte se na preferované oslovení. Zeptejte se, zda dotyčný preferuje své plné jméno nebo například přezdívku. Získáte tak další příležitost, jak si jméno zapamatovat.
-kk-