Publikum obvykle nehází rajčata jako reakci na špatnou prezentaci. Jejich reakce bude jemnější: nekoupí si váš produkt, nedoporučí vás apod. Čemu byste se tedy měli jako prezentující vyhnout?
- Nebuďte neorganizovaní. Pokud je váš materiál směsice faktů bez jasného zaměření, je zřejmé, že jste si nezadali cíl. Ten byl měl dát odpověď na následující:
- Čeho chci dosáhnout?
- Co chci, aby si publikum odneslo?
- Co chci, aby publikum se získanými informacemi udělalo?
- Já, já jenom já. Jako prezentující máte sklon dělat si starosti o sebe. Bojíte se, že:
- nebudete vypadat důvěryhodně,
- nebudete schopni něco zodpovědět,
- budete vypadat nervózně,
- zapomenete, co jste chtěli říct.
Pokud se máte něčím trápit, ptejte se, jaké hodnoty poskytnete svému publiku. Čím více se dokážete vžít do jejich kůže a brát ohledy na jejich potřeby, obavy a perspektivu, tím máte větší šanci se s nimi propojit.
- Nesdělujte víc, než může vaše publikum absorbovat. Podle studie, kterou provedlo námořnictvo, je průměrný rozsah pozornosti dospělého člověka 18 minut. Měli byste proto:
- Zařadit interaktivní cvičení, které publikum zaměstná.
- Rozkouskovat prezentaci.
- Prodloužit sekci otázek a odpovědí.
- Zařadit zajímavé příběhy a humor.
- Jak na otázky publika. Pokud jste si dali práci a zjistili potřeby a obavy publika, budete také schopni předvídat, kde bude třeba dalších objasnění a na co se lidé budou ptát. Pohlížejte na otázky jako na vyjádření zájmu ze strany posluchačů.
- Zopakujte otázku, abyste se ujistili, že jí správně rozumíte.
- Nebojte se přiznat, že neznáte odpověď (snažte se ji zjistit).
- Zjistěte, co si o tom myslí i ostatní.
- Neomlouvejte se. Lidé se omlouvají, protože se necítí adekvátně, bezpečně nebo připraveni. Pokud aktivně poukážete na to, že něco není v pořádku, v naději, že vás publikum nebude soudit tak tvrdě, uvědomte si, že četné omluvy budou mít opačný efekt. Neměli byste se omlouvat třeba za:
- přeřeknutí,
- kliknutí na nesprávný slajd,
- nepokrytí celého tématu,
- za to, že na něco neznáte odpověď.
-av-