- Ignorujte krátký rozhovor, v němž se jeden z diváků snaží druhému pomoci. Jeden z bavících se účastníků mohl například přijít později a ptá se kolegy na dosavadní průběh. - Všímejte si řeči těla účastníků, kteří s vámi nesouhlasí. Jde o zřejmé kroucení hlavou, nervózní poposedávání nebo pokukování po místnosti za účelem nalezení obdobného pohledu v očích jiného účastníka, od čehož není daleko ke slovnímu útoku na přednášejícího. - Přejděte blíže k bavícím se účastníkům, aniž byste se na ně dívali. - Požádejte publikum o větší spolupráci.
Jestliže někteří z účastníků dorazí na přednášku později, není vhodné čekat až se usadí a zastavovat kvůli tomu řeč. Vedlo by to pouze ke ztrátě zájmu a soustředění u dosavadního obecenstva. Toto jsou tři konkrétní rady:
- Je-li to nutné, zpomalte. - Pro určování časových úseků přednášky používejte hodiny umístěné v dané místnosti. Ne každému musí jít hodinky zcela přesně. - V zadní části místnosti předem připravte několik židlí pro pozdě příchozí.
S osobami, které na svých židlích skutečně nervózně poposedávají a vytvářejí tak mezi ostatními nepřátelskou atmosféru je pak třeba jednat podle posledních tří rad:
- Před začátkem přednášky se k těmto lidem fyzicky přibližte. - Po začátku od nich opět odstupte. - Odhalte je. Až s nimi budete diskutovat, zveřejňujte jejich jména, tituly a pracovní pozice. Se ztrátou anonymity se ztratí i jejich touha bezpředmětně kritizovat řečníka.