Před samotnou poradou je třeba určit, jaký výsledek se od ní očekává. Jde tedy o to, zda se účastníci mají něco nového naučit, sdílet informace, provést rozhodnutí nebo nějaké opatření, bavit se apod. Porady pak dělíme na informativní, potvrzovací, plánovací, rozhodovací, zaměstnanecké konference, hodnotící, školicí a oslavovací. Klíčem k úspěšné poradě nezávisle na typu a počtu úkolů, kterým je třeba se věnovat, je ale její vedoucí.
Úspěšné porady dělíme do několika částí. Některé dílčí úkoly jsou čistě administrativní povahy a lze je delegovat, úspěšné provedení však zaručí účelné využití času, energie a pozornost zúčastněných osob.
- Plánování. Vytvořte agendu a zveřejněte pozvánku na poradu. Doručte agendu účastníkům. Proveďte logistická opatření. - Zahájení. Předestřete tón a atmosféru porady. - Soustředění. Veďte poradu zamýšleným směrem. - Uvolnění. Zahrňte účastníky do diskuse, podporujte je, řešte konflikty a řiďte rozdíly. - Ukončení. Ujistěte se o spokojenosti účastníků s výsledky a o tom, zda jsou následující kroky jasné. - Následné dokumenty. Vypracujte zápis z porady, shrnutí akčních plánů, připomínek apod.