Sami zaměstnanci se po předběžném přezkoumání rozhodli, že se pokusí zavést efektivnější přístup k bezpečnosti práce a novou kulturu bezpečnosti práce na bázi BBS. Princip spočívá v tom, že sami zaměstnanci v sobě cítí odpovědnost za bezpečnost ostatních kolegů. Zaměstnanci tento proces označují za komplexní bezpečnostní kulturu (**TSC – Total Safety Culture**).
Nutným předpokladem fungování behaviorálního přístupu k řízení bezpečnosti práce je otevřená komunikace na všech organizačních úrovních. Zaměstnanci při implementaci nové firemní kultury používají tzv. proces DO IT, který se skládá ze čtyř částí: * Definice způsobů chování, kterých je třeba docílit. * Pozorování kolegů a shromažďování dat. * Komunikace a vzájemné vzdělávání za účelem zlepšení konkrétních modelů chování. * Testy pro zjištění efektivity procesu.
Při první části procesu – pozorování – vyplňují zaměstnanci kontrolní seznam a zapisují chování ostatních kolegů, které se jim zdá rizikové. V **Pool California** bylo například díky implementaci této metody dosaženo 52 % snížení počtu úrazů rukou a prstů. Změnila se i firemní kultura – kolegové si poskytují častěji vzájemné uznání a pochvaly, než tomu bylo dříve. Article source Safety Performance - Zdroj informací o behaviorálním přístupu k bezpečnosti práce. Read more articles from Safety Performance