Tento přístup zajišťuje Wikipedii status celosvětově největší a nejaktuálnější encyklopedie - ačkoliv, jak říkají kritici, stěží nejpřesnější.
Jak popularita Wikipedie stoupá, začaly její přednosti objevovat také firmy. Princip, na kterém Wikipedie funguje, lze využít pro efektivní sdílení informací a znalostí mezi zaměstnanci, obchodními partnery, dodavateli a zákazníky - a jde to rychleji a jednodušeji, než s nejrůznějšími publikačními systémy, které se dnes ve firmách využívají.
Některé vývojářské společnosti si tuto výhodu již uvědomily a začaly zákazníkům nabízet systémy, které firmě umožňují vybudovat si na své vnitřní síti svou vlastní obdobu Wikipedie. Tento systém může dobře zaplnit mezeru mezi elektronickou poštou, kterou je náročné sledovat a řídit, a klasickými publikačními systémy.
Vlastnost, která se nejvíce zasloužila o popularitu Wikipedie - tedy že kdokoliv má možnost ovlivňovat její obsah - může být také nevýhodou. Čtenář-autor se může mýlit, nebo dokonce záměrně uvádět nepřesné informace. Tento problém by se však vnitřní firemní „wikipedie“ týkat neměl. Na rozdíl od té veřejné budou totiž její obsah vytvářet zaměstnanci, spolupracovníci, či obchodní partneři společnosti - tedy lidé, kteří by ve svém oboru měli být odborníky. Ve firemním prostředí se tak i díky mnohem větší kontrole obsahu dá nepřesnostem a zavádějícím informacím lehce zabránit.
Systém, na kterém Wikipedie funguje má velký potenciál a jistě se s jeho obdobami budeme v budoucnu setkávat.
-ds-
Article source CFO.com - US website for financial managers