Podle této myšlenky vzniknou „chytré továrny“, které budou využívat autonomní kyberneticko-fyzikální sys-témy, jež převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé.
Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž budou navzájem komunikovat a dokážeme je vzdáleně kontrolovat či řídit.
„Vidíme obrovský potenciál nového oboru, a proto jsme se rozhodli nabídnout studijní zaměření Internet věcí v době, kdy se jeho název teprve vžívá. Výrobní a technologické společnosti, které u nás, dokonce přímo v našem regionu působí, však už nyní žádají kvalifikované odborníky, kteří dokážou pracovat s vysoce moderními, takzvanými smart systémy,“ vysvětluje ředitelka školy Ing. Naděžda Mauleová, MBA.
„K mé velké radosti je už od samého začátku zřejmé, že o obor IoT je mezi mladými lidmi zájem a jsou o něm informovaní, neboť si sami hledají všechny dostupné informace na internetu. To jsou přesně ti správní uchazeči, v jejichž zájem jsme doufali – samostatní, kreativní a hlavně se velkým zájmem o techniku a informační technologie,“ podotýká ředitelka školy.
V Průmyslu 4.0, jehož základy tvoří právě obor internet věcí, se budou dále využívat takzvaná cloudová úložiště, vzdáleně přístupná datová centra, strojové učení a umělá inteligence, automatické hlášení problémů ve výrobě nebo tzv. „chytré sklady“, které samy reagují na stav svých zásob a upravují jejich tok.
VOŠ a SPŠE Plzeň nabízí Internet věcí (IoT) jako nové studijní zaměření v rámci oboru Elektrotechnika.
Jeho hlavním rysem bude spojení dvou oborů – právě elektrotechniky a samozřejmě informačních technologií, které se v praxi beztak propojují. Škola tak zareagovala na poptávku trhu práce, která v budoucnu ještě mnohonásobně poroste.
Valná část výuky je čistě praktická s využitím jednodeskových počítačů Arduino a Raspberry PI, které budou využívány pro ovládání a práci s tzv. smart zařízeními.
Některá „smart“ zařízení studenti v rámci elektrotechniky sami vyrábějí. Část výuky tvoří též programování, tvorba webových stránek, počítačové sítě a hardware a další související obory.
Zaměření je vhodné pro technicky zaměřené studenty, které baví stavět, konstruovat, vymýšlet a zároveň jsou jim blízké informační technologie všeho druhu.
Nejde ovšem o počáteční znalosti, které si ze školy odnesou, ale především poznání oboru, souvislostí a chuť se dále tomuto dynamicky se rozvíjejícímu oboru učit.