Manažeři, kteří zároveň koučují své zaměstnance, se nejčastěji potýkají s tím, jak správně skloubit tyto dvě role. Druhým problémem je pro ně rozvíjení upřímnosti, důvěry a dialogu s koučovanými. Překračování hranic mezi rolí manažera a kouče může vytvářet konflikty a podněcovat stres kouče. Na straně koučovaných pak vytváří nedorozumění, nedůvěru a strach.
Abyste si ulehčili přechod z role do role, měli byste si sami stanovit hranice. Vždy bude existovat určitá oblast překrývání, dáte tím však svým svěřencům najevo, kdy vystupujete v které roli a proč. S koučovaným zaměstnancem se například domluvíte, že se při koučování budete soustředit na dlouhodobé cíle. Pak můžete volně vykonávat svou manažerskou roli při opatřeních krátkodobého a okamžitého rázu. Uvědomte si, že rozvoj znamená učení a podstupování rizik, a nemůžete proto očekávat okamžitý úspěch.
Dobrý kouč musí také umět naslouchat. Aktivní naslouchání je velmi silná komunikační technika. Pomáhá budovat vztahy na bázi upřímného dialogu. Umožňuje totiž pochopit věci z perspektivy koučovaného. Zahrnuje následující předpoklady:
- příjemný tón a udržování příjemného očního kontaktu,
- poskytnutí času a příležitosti druhé osobě, aby mohla přemýšlen a mluvit,
- chápání neverbálních projevů koučovaného,
- podporu k vyjadřování osobních pocitů,
- reflexi emocí koučovaného bez projevování souhlasu či nesouhlasu,
- pokládání vyjasňujících otázek,
- opakování základních myšlenek druhé strany za účelem zdůraznění faktů,
- sumarizování věcí, jimž jste se naučili a které jste pochopili při naslouchání.
-kk-