2. Postavíte kurzor do parametru Ne a nahoře v řádku vzorců vlevo si zvolíte opět funkci KDYŽ.
3. Ze zobrazené nabídky zvolíte funkci KDYŽ. Pokud není v nabídce uvedena, použijete volbu Další funkce a v zobrazeném dialogu pro výběr funkce zvolíte funkci KDYŽ.
4. Zapíšete další podmínku a návratové hodnoty Ano a Ne.
Jestliže se má výpočet dělit na čtyři varianty, v položce Ne použijete opět šipku na řádku vzorců a do vzorce vložíte další funkci KDYŽ. Tímto způsobem můžete provést vícenásobné vnoření.
Zde uvádíme dva příklady pro výpočet poplatku a pro výpočet daně ze mzdy, které jsou rozšířením příkladů z prvého článku. Povšimněte si, že v obou příkladech záleží na pořadí, v jakém použijete jednotlivé podmínky.
Například u výpočtu poplatku (oblast B6:C8) je nejprve použita podmínka „<20000“ a potom „<50000“. Je jasné, že při obráceném pořadí podmínek by vzorec nepracoval správně. Proto je třeba dodržovat zásadu, že při použití relace „<“ píšete podmínku „zdola nahoru“, zatímco při použití relace „>“ je nutné podmínky psát „shora dolů“.
Ve výrazech, zapsaných do parametrů funkce KDYŽ, můžete používat i jiné standardní funkce Excelu. V tomto případě postupujete obdobně jako u vnořování funkce KDYŽ do sebe, tj. použijete šipku na levé straně řádku vzorců. Vyzkoušejte si uvedené na následujících ukázkách:
1. V buňkách B6:D8 máme příklad pro výpočet penále z předchozích příkladů. Tentokrát je vzorec sestaven tak, že je funkce DNES použita přímo v podmínce.
Při vkládání dalších vnořených funkcí Excel někdy ohlásí chybu a vnořenou funkci je třeba zapsat ručně. Při zápisu názvu funkce nesmíte zapomenout na závorky, a to ani u funkce DNES, přestože tato funkce nemá parametry.
2. Jestliže chcete do podmínky zapsat konkrétní datum, zápis typu „B4<1.1.2005“ vede na chybu. V tomto případě musíte použít další funkci DATUMHODN, která převádí textový řetězec na pořadové číslo odpovídající datumu.
Z částek v oblasti B13:B14 je třeba vypočítat přirážku, která se liší podle toho, jestli je datum ve sloupci C loňské nebo letošní. Protože se porovnání buněk v oblasti C13:C14 provádí s konkrétní hodnotou „1.1.2006“, je třeba buď toto datum zapsat do pomocné buňky, nebo ve vzorci použít vnořenou funkci DATUMHODN.
3. Další rozšíření možností funkce KDYŽ dosáhnete použitím funkcí A a NEBO, které umožňují kombinovat mezi sebou dvě podmínky. Funkce A kombinuje podmínky tak, že vrátí hodnotu PRAVDA, jestliže obě podmínky platí současně. Funkce NEBO vrátí hodnotu PRAVDA, jestliže platí aspoň jedna z obou podmínek.
V oblasti B20:D22 je výpočet přirážky z uvedené částky. Tato přirážka je ve výši 10 %, pokud je hodnota kódu ve sloupci C od 5 do 9 (tedy buňka ve sloupci C je větší než 4 a menší než 10), jinak je přirážka ve výši 20 %. Proto je ve vzorci použita vnořená funkce A.
Druhým příkladem je oblast B28:C30. V tomto případě se přirážka ve výši 10 % počítá tehdy, jestliže je hodnota kódu 6 nebo 9. Proto je ve vzorci použita funkce NEBO.