Občas nastane situace, kdy budete na svém pracovišti muset řešit určitou krizi. Článek shrnuje základní opatření, která byste měli podniknout.
- Vyhněte se tomu. Měli byste být schopni předvídat, jak se věci vyvinou. Předcházet krizím se naučíte nejlépe, když na své projekty a plány budete nahlížet co nejrealističtěji.
- Stabilizujte situaci. Krize může nastat i přes vaši schopnost předvídat. Pak je třeba převzít kontrolu, oddělit krizi od ostatních věcí a minimalizovat škody.
- Upozorněte svého šéfa. Rychle. Pamatujte si, že špatné zprávy se časem nezlepší.
- Kontrolujte své obavy. Měli byste reagovat, nikoli však příliš silně. Nedovolte své představivosti, aby vás zavedla do oblastí nerealistického strachu.
- Konzultujte a koordinujte. Zajistěte pomoc v oblasti svých zdrojů i perspektivy. Ujistěte se, že se všem potřebným dostane konzultace.
- Nejednejte ukvapeně. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku, neupřednostňujte rychlost své reakce před její efektivitou.
- Zvolte klíčový tým pro řešení dané záležitosti. Nedovolte, aby krize ubírala pozornost a energii celé organizaci.
- Jmenujte kontaktní osobu nebo skupinu pro poskytování informací. Pomůže vám to omezit fámy a naopak vytvářet souvislý obrázek toho, co se děje.
- Pozor na únavu. Dlouhodobé vytížení krizového týmu může přinést nižší efektivitu. Mějte proto záložní tým.
- Věnujte pozornost svým klíčovým hodnotám. Navzdory stresu mějte na paměti své hodnoty a vyhýbejte se jakýmkoli krátkodobým vítězstvím, která by znamenala dlouhodobou prohru.
-kk-