Centrála Seznam.cz na pražském Smíchově nabízí jedny z nejhezčích českých kanceláří. Zahrnuje i horolezeckou stěnu, posilovnu a venkovní posezení na střeše budovy, přesto může většina zaměstnanců po domluvě s nadřízeným upřednostnit práci z domova.
Připravovaná novelizace zákoníku práce ovšem může změnit i celkovou politiku společnosti. Reakcí na připravovanou legislativu je zatím to, že zaměstnanec mající home office musí dát vědět, kde ho bude vykonávat, a je povinen dát na sebe telefonní kontakt. Vzhledem k tomu, že většina zaměstnanců má služební telefon, nejde o žádnou drastickou změnu. Ta ale není do budoucna vyloučena.
„Nechci za Seznam.cz vynášet finální slovo, když nová podoba zákoníku práce ještě není přijata. Pokud však bude novelizovaný zákoník práce upravovat práci z domova nyní navrhovaným způsobem, budeme nuceni zvážit naše možnosti a to, jestli se nám práci z domova vyplatí zachovat,“ dodává Irena Zatloukalová s tím, že nepovažuje za rozumné, aby firma nabízela zaměstnancům benefit a byla za to ještě navíc penalizována vícenáklady a dalším papírováním.
CZC.cz patří mezi největší internetové obchody s výpočetní technikou a elektronikou v Česku. Po celé republice má desítky prodejen, většina z nich je ovšem frančízami. Z toho důvodu pak má samotné CZC.cz zhruba dvě stovky zaměstnanců. Home office je možný jen u některých profesí. „Jde především o lidi z obchodu, marketingu a IT. Celkově se týká jistě méně než u třetiny zaměstnanců," přibližuje HR ředitelka CZC.cz, Jitka Sojaková.
Přesto s úpravou práce z domova v novele zákoníku práce nesouhlasí. „Možná tím její tvůrce sledoval ochranu těch zaměstnanců, kteří pracují pouze doma a nemají od zaměstnavatele vytvořené žádné zázemí, včetně nástrojů pro práci,“ polemizuje Jitka Sojaková nad regulací, která čeká na projednání Parlamentem ČR. „V tom případě by to dávalo smysl, ne však, když zasahuje i zaměstnavatele, kteří povolují home office jen jako doplněk.“
V Kytary.cz si zakládají na tom, že nabízí zákazníkům možnost vyzkoušet si hudební nástroje na místě. Občasná práce z domova se tak týká jen necelé třetiny zaměstnanců.
V Kytary.cz pracuje 76 lidí na hlavní zaměstnanecký poměr. Valná většina z nich tak činí na centrále společnosti v pražských Modřanech, místě, kde je velký obchod s hudebními nástroji, do kterého vám na počkání donesou na vyzkoušení jakýkoliv model z přilehlého skladu. Home office je zde něčím navíc, je však po dohodě možný.
Ač se možnost práce z domova týká necelé třetiny zaměstnanců, HR manažerka Kytary.cz Jana Naidrová navrhovanou úpravu zákoníku práce nevítá. Obavu u ní nevyvolávají jen zvýšené výlohy za proplácení provozních nákladů zaměstnanců, ale i to, že by se odpovědnost za zajištění bezpečnosti u zaměstnance doma měla přenést na zaměstnavatele, minimálně tedy poskytnutím školení, které má být podmínkou možnosti povolení home office.
„Nedomnívám se, že by další speciální školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci reálnou bezpečnost práce doma zvýšilo, u kancelářských profesí to považuji za zbytečné,” vysvětluje s tím, že z pohledu HR oddělení je dobré alespoň to, že budou mít poté papír o vyškolení a budou moci firmu chránit. „Přesto dle mého názoru tato regulace vytváří pro firmy potenciální nebezpečí. Živě si umím představit, že by například vznícení firemního počítače mohlo rozpoutat požár v bytu zaměstnance a odpovědnost by pak byla automaticky svalená na firmu,” uvádí extrémní scénář.
Irena Zatloukalová ze Seznam.cz považuje u velké části profesí spojených s provozem internetového obchodu možnost alespoň částečné práce z domova za něco zcela běžného. Souhlasí s ní i ředitelka HR agentury Online People, Magdaléna Divišová:
„V Online People se na vyhledávání zaměstnanců v e-commerce zaměřujeme, především pak na profese spojené s managementem a marketingem internetových obchodů. Atraktivní nabídka pro zaměstnance v těchto oborech už není zdaleka jen o výši platu, ale také o prostředí, které zaměstnavatel svým zaměstnancům vytváří. Možnost alespoň částečné práce z domova je jeho standardní součástí.“
Zaměstnanci dnes po zaměstnavatelích vyžadují časovou flexibilitu, ta je vedle finančního ohodnocení klíčovým rozhodovacím parametrem při vstupu do konkrétního zaměstnání. Zejména u online marketingových profesí, kde chybí dostatečný počet odborníků, může platnost novely zákoníku práce ve stávající podobě pro zaměstnavatele představovat další překážku v boji o tuto hrstku lidí.
„Boj o kvalitní pracovníky je v e-commerce poměrně tuhý, část firem tak náklady navíc přijme jako fakt. Nezanedbatelné množství firem by ale novelizovaný zákoník práce ve stávající podobě přiměl k omezení nabízení home office, případně k většímu upřednostnění práce na fakturu namísto klasického zaměstnaneckého poměru. Efekt nové legislativy by tak šel proti záměru, s kterým ji pravděpodobně Ministerstvo práce a sociálních věcí vytvářelo," uzavírá Magdaléna Divišová