Ilustrace: Práce s hodnotou produktu je klíčová pro úspěch pro práci se zákazníkem a potlačení primárního vlivu ceny na rozhodování zákazníka.
Produkt za neúspěch nemůže, důležité jsou procesy
Pouze výjimečně v prvotním prodejním kontaktu je příčinou neúspěchu produkt jako takový. Na druhou stranu občas někdo přijde s jedinečným výrobkem či službou (i ten ale určitě vyžaduje excelentní marketingovou podporu) a úspěch má bez výrazného prodejního úsilí zaručen. Přesto i v tomto případě zaručuje dlouhodobý úspěch až skvělý zákaznický servis s dodanou „Emoční přidanou hodnotou“. A to nejen proto, že každý jedinečný produkt se brzy začne potýkat s konkurencí, která ho bude následovat.
Pokud tedy nemáme zcela výjimečný produkt, kterým bychom okamžitě nasytili trh, musíme se opřít o další dva zdroje, na kterých lze budovat úspěch. Z hlediska tvorby obchodního výsledku je nutné se zaměřit na vytvoření procesů, které vytvářejí a zpracovávají příležitosti, a které jsou současně „uchopitelné“ a srozumitelné prodejnímu týmu. To nesouvisí pouze s procesy jako takovými, ale i se způsobem jejich komunikace směrem k prodejnímu týmu. V neposlední řadě platí, že úspěšnost procesů stojí a padá s dodržováním tzv. „P-S-D Principu“ – Pravidelně – Systematicky – Důsledně v rámci uplatňování obchodních aktivit.
Procesy jako takové mají také vliv na tvorbu emoční přidané hodnoty a je potřeba sledovat jejich dopady na její podobu (např. pocitem „férovosti“ z přístupu ke mně jako k zákazníkovi atp.). Platí zde i jednoduchá logika: Chcete-li mít zákazníky, které jste doposud neměli, je pravděpodobné, že bude potřeba dělat aktivity, které jste doposud nedělali.
Obchodního úspěchu nelze dosáhnout bez lidí, jejich schopností, dovedností, jejich motivace, postojů a pracovního chování. To dohromady ovlivňuje finální schopnost vytvořit emoční přidanou hodnotu. S jistotou můžeme tvrdit, že skutečný okamžik pravdy nastává až v přímém kontaktu se zákazníkem. Právě v této chvíli vytvořená emoční přidaná hodnota rozhoduje o pocitu zákazníka „teď a tady“ a ovlivňuje jeho kupní rozhodnutí. Vysoká emoční přidaná hodnota umožňuje uplatněním patřičných komunikačních technik uzavírání obchodu pozitivně podpořit rozhodování zákazníka a uzavřít obchod. Paradoxem je, že právě okamžik pravdy aktuálního pocitu má dopad i na budoucí kupní rozhodnutí (od „sem už se nikdy nevrátím“ až po „příště určitě přijdu opět sem“).
3 fakta o práci s Emoční přidanou hodnotou
Je možné ji měřit. Přestože je emoční přidaná hodnota subjektivní veličinou, i subjektivní pocit je možné popsat, verbální příznaky lze kvantifikovat. Z našich zkušeností jsou nejlepší cestou pro její měření buď tzv. stínování v reálném „provozu“ nebo kvalifikovaný „Mystery shopping“. Právě osobní přítomnost umožní navnímat souvislosti a způsob jednání se zákazníkem, práci s hodnotou produktu a rozpoznat „správnou dávku“ Emoční Přidané Hodnoty. Mystery shopping může být prováděný kvalifikovanými konzultanty anebo „Mystery“ zákazníkem vybaveným kamerou, jejíž záznam je následně ex-post analyzován. Záznam má velkou výhodu, protože umožňuje v „okamžiku pravdy“ zaznamenat všechny aspekty, které ovlivňují pocity zákazníka, tzn. Emoční přidanou hodnotu a procesy a aktivity s přímým dopadem na práci se zákazníkem (např. rychlost odbavení, chování okolí atp.). Tyto záznamy jsou navíc skvělým tréninkovým materiálem pro další zážitkový výcvik i pro práci s managementem.
Je možné se ji naučit. Schopnost učit se samozřejmě souvisí s předpoklady a motivací. A jsme opět u lidí, kteří toho budou schopni, ty kvalitně vybrat a naučit je to. Zde se jeví jako nejefektivnější cesta trénink formou zážitkového výcviku. Výsledek je nutné podpořit správnou motivací, hodnocením a podáváním zpětné vazby.
Je možné ji vytvářet. Na to lze odpovědět příkladem – také, když Vám o něco jde, dokážete být milí, příjemní, že Vám lidé jdou tzv. na ruku? A vy v tu chvíli cítíte, jak to dobře jde, cítíte se přirozeně a máte ze života radost? Tak to je skutečný okamžik pravdy. Jste v tu chvíli skutečně milí, příjemní, vytváříte věrohodnou (autentickou) „emoční přidanou hodnotu“. V tu chvíli je nejlepší zpětnou vazbou odezva Vašeho okolí. Stále platí základní komunikační zákonitosti – akce a reakce. S jakou emoční energií do jednání vstupuji, takovou odezvu zpravidla sklízím. Je tedy možné ji vytvářet, to znamená vědomě s její tvorbou začít.Rozvoj výkonnosti obchodu a zlepšování obchodního výsledku je komplexní záležitostí. Proto považujeme tvorbu emoční přidané hodnoty za jeden z klíčů k úspěchu, protože emoční přidaná hodnota zvyšuje nejen současný, ale i budoucí úspěch u našich zákazníků. Může tak představovat velmi výraznou konkurenční výhodu, v dnešní době neocenitelnou.
Autorem článku je Martin Kalenda, jednatel společnosti Image Lab s.r.o.