Až 32% navýšení platového ohodnocení je možné u studentů, jež absolvovali různé pomaturitní studium, od jazykových kurzů až po právní obory. Vyplývá to z průzkumu marketingové agentury AdLab, která jej provedla na reprezentativním vzorku 1000 studentů a 200 vybraných společnostech. Z něj mimo jiné vyplývá, jakým znalostem dávají personalisté momentálně přednost.
V průzkumu si nejlépe vedly obory, v nichž je možné se studiem po maturitě připravovat na vysoké školy. Především ekonomické (ekonomie a management, marketing), právní (právo a historie státu), ale také lékařské a veterinární (mj. stomatologie) nebo psychologie a společenských věd. Z průzkumu vyplývá, že v právních a ekonomických oborech získávají studenti nultých ročníků či pomaturitního vzdělávání až o 32 % vyšší nástupní plat, než na který by dosáhli před absolvováním zmíněného studia, tedy pokud by zůstali absolventy středních škol.
„Tyto pozoruhodné výsledky si vykládáme tak, že kdokoliv absolvuje nulté ročníky pro přípravu na vysokou školu, ale také téměř jakékoliv pomaturitní studium, má do značné míry náskok před středoškoláky a v očích zaměstnavatelů je pak velmi žádoucí,“ řekl k tomu Martin Vaněk, ředitel AZ Smartu, jedné ze škol orientujících se na pomaturitní vzdělávání. „Především proto, že studenti se nakonec dostanou na vysokou školu, což předpokládá opět vyšší mzdu, ale především také proto, že získáním praktických znalostí jsou pro firmy okamžitě platnými pracovníky,“ dodává Martin Vaněk.
Jeho slova potvrzují i manažeři:
„Každé vzdělání je přínosem. Záleží vždy, jakého oboru se pomaturitní studium týká a na jakou pozici se zájemce hlásí, ale obecně vždy vyžadujeme co nejzkušenějšího pracovníka s odbornými předpoklady,“ říká Martina Setunská, Marketing Manager ze společnosti Dial Telecom a.s. „Největší výhodu pak mají například v obchodním oddělení absolventi ekonomických oborů kombinovaných s jazyky. Slušná jazyková výbava je dnes opravdu základ,“ dodává Martina Setunská z Dial Telecomu.
Přehled vybraných oborů a průměrných platových odchylek:
Právní +32 %
Management +27 %
Stomatologie +24,5 %
IT/ICT +23 %
Jazyky +22 %
Marketing +18 %
Psychologie +8 %
Zdroj: AdLab, 5. 10. 2011
Nadále zůstává tedy pravdou, že největší poptávka v době krize a rozhodně bude i po ní, bude po kvalifikované pracovní síle. Jak se hovoří v podnikatelských kuloárech, je jí žalostný nedostatek a vzdělání je přímou a nejrychlejší cestou, jak si znalosti a zkušenosti osvojit.