Evropský rok dobrovolných činností na podporu aktivního občanství, je tematickým rokem vyhlášeným Radou ministrů EU ve všech členských zemích pro rok 2011. Hlavní myšlenkou celé akce je podněcovat a podporovat úsilí, které vyvíjí Evropská unie spolu s členskými státy a místními i regionálními orgány k tomu, aby občanské společnosti vytvořily podmínky pro dobrovolnictví a zajistily tak větší zviditelnění dobrovolných činností, zejména výměnou zkušeností a osvědčených postupů.
Mezi cíle Evropského roku dobrovolnictví patří především vytvoření prostředí příznivého pro dobrovolníky, zlepšení kvality dobrovolných činností, uznání a ocenění dobrovolné činnosti a zlepšení povědomí o významu dobrovolnictví. Gestorem ERD se v roce 2011 stalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, přičemž národním koordinátorem celého projektu je náměstek ministra pro sport a mládež Jan Kocourek.
Během Týdne dobrovolnictví se budou konat prezentace organizací zabývající se dobrovolnictvím, workshopy pro školy zaměřené na aktivní participaci ve společnosti, živá knihovna, oceňování dobrovolníků, semináře, kulaté stoly, ukázky činnosti jednotlivých organizací - např. deskové hry, kreativní workshopy aj. Více informací o programu Týdne dobrovolnictví najdete na www.dobrovolnik.cz/tyden
Dobrovolnictví v číslech
Národní dobrovolnické centrum HESTIA ve spolupráci s Univerzitou Karlova, Nadací rozvoje občanské společnosti a norským partnerem v roce 2010, zveřejnili výzkum týkající se dobrovolnictví. Výzkum poukazuje na fakt, že organizovanému neboli formálnímu dobrovolnictví se věnuje 30% občanů ČR a 38% občanů se věnuje individuálnímu neboli neformálnímu dobrovolnictví - např. sousedská výpomoc.
Organizovaní dobrovolníci v Česku odpracují v průměru 11 hodin za měsíc - většina z nich se věnuje své činnosti dlouhodobě a pravidelně. Nejčastější dobrovolníci působí v oblasti sportu, tradičních zájmových aktivitách (myslivci, hasiči, zahrádkáři) nebo v kultuře.